Test cizrnových pomazánek 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2017

Cizrnová pomazánka zapustila kořeny i v Česku. V prodeji bývá pod obchodním, pro české ucho trochu podivným názvem hummus. Výrobci na jeho rostoucí oblibu pružně reagují. Jen do našeho testu jsme poslali 11 pomazánek od devíti výrobců. Chtěli jsme zjistit, jak se mezi sebou liší a jakou kvalitu od nich můžeme čekat. Většina vzorků dopadla dobře, až na jeden uspokojivý, ve kterém bylo mikrobiologicky až příliš živo. 

Propadli jste chuti hummusu jako spousta dalších lidí po celém světě? Víte, co od něj můžete očekávat a jak by měl vypadat? Podle čeho se výrobci při jeho výrobě řídí? Jaké používají suroviny? Jak dlouho hummus vydrží a je náchylný ke kažení? Patří do zdravého jídelníčku? Odpovědi na všechny otázky přinesly laboratorní výsledky.

Jde o relativně nový produkt na českém trhu, který však  nabídce supermarketů zaujímá stále větší prostor, proto si zaslouží pozornost. Do testu jsme poslali 11 orientálních cizrnových pomazánek, které se prodávají pod názvem hummus.

Pátrali jsme, zda jsou pomazánky chemicky konzervovány, případně čím a v jakém množství. Zkoumání mikroživota v hummusech těsně před koncem data spotřeby ukázalo, jak pohostinné prostředí pro mikroby představuje. Zjištěný obsah bílkovin, tuku a soli odhalilo, kolik je pravdy na tvrzeních o obecné výživové vhodnosti hummusu. Neopomněli jsme ani na senzorické hodnocení nebo posouzení, jak akurátní jsou informace na obalech. Zohledňovali jsme také, zda výrobci používají přídatné látky a náhražky. 


Testované výrobky - cizrnové pomazánky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Cizrnové pomazánky (11 výrobků)
poslední aktualizace: 3.8.2017


Přihlásit