Návštěva směnárny: Jak vyměnit co nejvýhodněji?

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.7.2017   

Sezóna dovolených je v plném proudu a valná většina pracující populace vymění pracovní povinnosti za zasloužený odpočinek. Poslední dny před jeho začátkem však obvykle bývají plné chystání a příprav, aby vše proběhlo bez problémů. Chystáte-li se na putování po vlastech českých, můžete ze seznamu úkolů vypustit minimálně starost o vaše měnové portfolio – v peněžence si totiž vystačíte s Karlem IV., Boženou Němcovou či Františkem Palackým. Pokud však směřují vaše kroky do zahraničí, pravděpodobně se nevyhnete návštěvě směnárny. Na co si dát při výměně peněz pozor?

Směnárenskou činnost u nás mohou provozovat banky, družstevní záložny a směnárníci. Obzvláště těch je na trhu nepřeberný výběr, jejich počet se těsně blíží tisícovce a jsou mezi nimi kromě klasických směnáren například i dopravci, hotely či cestovní kanceláře. Jejich oprávnění k poskytování služeb si můžete zkontrolovat na stránkách České národní banky, která je po udělení povolení k činnosti zapíše do registru směnárníků. Samotnou činnost směnáren asi příliš představovat nemusíme – do prostor jejich provozoven zavítá zákazník tehdy, chce-li směnit platidla jedné měny za bankovky, mince nebo šeky měny jiné.


Směnárenské menu

Zda mezi zákazníkem a směnárníkem dojde ke směnárenskému obchodu (tedy výměně peněz), záleží především na aktuálních hodnotách základního dokumentu každého provozovatele – kurzovním lístku. Ten obsahuje numerické údaje uspořádané do několika základních sloupečků:
 

Měna Země Množství Devizy - nákup Devizy - prodej Valuty - nákup Valuty - prodej
EUR EMU 1 25,516 26,824 25,460 26,880


Pokud do směnárny zavítáte coby běžný turista požadující výměnu českých korun za eura v hotovosti, víte, který z posledních čtyř sloupečků se na vás vztahuje? K výměně je třeba vědět, že pojmem devizy jsou označovány bezhotovostní platby (šeky, směnky, cenné papíry), valuty naopak představují klasické peníze (hotovost) v cizí měně. Dále se neobejdete bez informace, že kurzovní lístek je vždy potřeba „číst“ z pohledu banky (směnárny) – například „nákup“ tedy znamená, že cizí měnu nakupuje banka od vás, nikoli vy od banky. Pamatujte si tedy, že s českými bankovkami v ruce a touhou po euru je pro vás směrodatný poslední sloupec – valuty – prodej.

Pomáháme najít dohodu ve sporech mezi spotřebiteli a podnikateli

Začněte své stížnosti řešit s námi www.vasestiznosti.cz



Měnové kurzy jsou každodenně vyhlašovány Českou národní bankou, tyto hodnoty však málokdy naleznete na kurzovních lístcích obchodníků a směnárníků. Ceny, za které cizí měnu nakupuje běžný spotřebitel, bývají typicky vyšší. Marže směnárníků se však nemusí projevit pouze na vyšším kurzu měny, mnozí z nich si k provedené transakci připočítávají ještě procentuální poplatek ze směňované částky. Nejen tyto informace je povinen každý směnárník poskytnout zákazníkovi nejlépe v písemné podobě ještě před směnnou operací, přičemž tento doklad je důležitý především pro případnou reklamaci provedeného obchodu. Tento doklad následně pečlivě zkontrolujte s dokladem o proběhlé transakci, který je vám směnárna taktéž povinna neodkladně vystavit.


Nedůvěřuj, prověřuj!

Směnárny se řadí ke klasickým podnikatelským subjektům generujícím zisk, jehož vidina čas od času zláká nepoctivé provozovatele k nekalým praktikám. Nejčastějším prohřeškem bývá právě rozdílnost údajů na předtransakčním a transakčním dokladu, nedostatečné množství uvedených informací či nevydání dokladu zákazníkovi. Co je kromě obezřetnosti ještě vhodné udělat pro to, abyste na výměně peněz co nejvíce ušetřili? Rozhodně se vyplatí srovnat nabídky několika směnáren a prostudovat i jejich webové stránky – některé totiž nabízejí výhodnější kurz po předložení vytištěného slevového kupónu či sdělení příslušného hesla. Pokud zamýšlíte měnit větší finanční obnos, pohlídejte si taktéž hranici takzvaného VIP kurzu vybrané směnárny. Od určité sumy je transakce zařazena do výhodnějšího „VIP“ pásma a bylo by škoda na tento bonus těsně nedosáhnout. Poslední tip jistě uhodnete i bez naší pomoci – kterým směnárnám je radno se vyhnout, protože nemívají příznivé podmínky? Správně, těm na turisticky exponovaných místech, tedy na letištích, nádražích a poblíž zahraniční klientelou nejvyhledávanějších lokalit.
 


Přihlásit