Kočárek raději nepřikrývejte. Jinak můžete miminku pěkně zatopit

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.7.2017   

Žádný rodič si asi nepřeje, aby jeho ratolest během letních veder trpěla. Starostlivé matky i otcové tak z obav před parnem přehazují přes kočárky s potomky různé přikrývky, třeba látkové pleny nebo ručníky. Potomka tím sice uchrání před UV paprsky, neuvědomují si ale, že mu ještě více „zavaří“.

Ve snaze zabránit tomu, aby miminka trpěla vedrem, řada rodičů kočárky v letním období při procházkách i stání venku zakrývá. Britská organizace Which? ale zjistila, že tím ratolestem rozhodně nepomáhají. Ba naopak. Britové měřili teplotu v průběhu hodiny v několika stejných kočárcích umístěných na sluníčku, které byly překryty různými druhy tkanin, třeba plenou z mušelínu, pokrývkou z fleecu nebo ručníkem. Teplotu v zakrytých kočárcích srovnávali s tím, který byl vystaven slunečnímu záření bez jakékoliv „bariéry“.

Na začátku testu teplota ve všech kočárcích dosahovala 33 stupňů Celsia. Překvapivým zjištěním je, že zatímco v nezakrytém kočárku teplota prakticky nenarostla, v těch ostatních se zvyšovala, někde dokonce o několik stupňů.

Co to znamenalo v praxi? Zatímco v kočárku vystaveném slunečnímu svitu vzrostla teplota po hodině pouze o necelý stupeň, v tom, který byl „stíněn“ ručníkem, se zvýšila dokonce o šest stupňů a dosáhla tak téměř 40 °C. I u ostatních přikrývek došlo ke zvýšení teploty, byť nedosáhla tak vysoko.

Odborníci v této souvislosti doporučují, aby se rodiče s malými dětmi při tropických vedrech raději moc dlouho venku nezdržovali. Miminka se totiž neumějí potit, a tak mohou rychleji než starší děti a dospělí dostat úpal nebo se dehydratovat. Pokud už s dítětem přesto musíte i v parnu cestovat, spíše, než abyste kočárek něčím zakrývali, postarejte se o to, aby byl, pokud je to možné, na stinném místě a byla tak zajištěna maximální ochrana potomka před slunečním zářením.

Dítě do šesti měsíců byste ale přímému slunečnímu svitu neměli vystavovat vůbec. Pokud však v tropických dnech musíte vyrazit s potomkem do terénu, ať už k lékaři či na jinou pochůzku, ideální je tak učinit ráno nebo večer, kdy ještě vedra nejsou tak velká.


Přihlásit