Test přenosných bezdrátových reproduktorů

Rádi posloucháte hudbu kdykoliv, kdekoliv? Pak právě vám může přijít vhod přenosný bezdrátový reproduktor. Jaký zvolit, abyste místo příjemného poslechu spíše netrpěli? V obchodech jsme vybrali celkem 38 modelů a otestovali kvalitu jejich zvukové reprodukce, výdrž baterie či snadnost obsluhy. Rozdíly zejména v kvalitě zvuku a provozní době jsou velké, stejně jako v pořizovacích cenách.

Ať už hodně cestujete, setkáváte se s přáteli pod otevřeným nebem nebo si jen chcete užívat své oblíbené skladby na zahradě, malé baterií napájené repráčky vám umožní poslouchat hudbu prakticky kdekoliv. Poslouží i jako cestovní externí reproduktory k tabletu nebo notebooku, jejichž zvuk obvykle nepatří k nejlepším. Díky malým rozměrům se snadno přenášejí, často se bez problému vejdou do batohu a některé i do kapsy.

Přenosné reproduktory se ke zdroji zvuku připojují zpravidla přes bezdrátové rozhraní bluetooth, které nabízí dosah obvykle okolo deseti metrů. Naprostá většina modelů pak kromě přenosu vzduchem umožňuje připojit k přehrávači také pomocí kabelu s klasickou sluchátkovou 35mm koncovkou (tzv. jackem).

Zvuk od desíti k pěti

Praktické rozměry a snadná přenositelnost bohužel nejsou zadarmo. Podepisují se jednak na ceně a také na kvalitě zvuku, kterému chybí síla srovnatelná s většími domácími zvukovými systémy. Mnoho modelů svou reprodukcí neuchvátí, zvuk některých je pak vyloženě tristní. Ovšem najdou se i takové, které na svou velikost hrají překvapivě dobře, vyváženě a detailně a nemusí jim chybět ani celkem slušné basy. Nejvíce kvalitou zvuku přesvědčili JBL Pulse 2, Ultimate Ears Boom 2, Cambridge Audio G2 či Sony SRS-X11, následují modely Vifa Helsinki, Bose SoundLink Mini Bluetooth Speaker II, Bang & Olufsen BeoPlay A2 a JBL Flip 3.

Čím déle, tím lépe

Vedle kvality reprodukce je stěžejní rovněž výdrž baterie. U většiny testovaných modelů můžete očekávat od přijatelných osmi do solidních 15 hodin poslechu při běžné hlasitosti. Našli se však i propadlíci, kteří nevydrží ani pět hodin a na druhé straně vytrvalci s provozní dobou více než 30 hodin. Konkrétní změřené časy najdete v tabulce.

Za zmínku stojí praktická schopnost některých reproduktorů dobíjet ze své baterie jiná zařízení přes USB. Řeč je například o modelech Cambridge Audio, Bang & Olufsen BeoPlay A2 a Beolit 15, JBL Charge 3 a 2+, Sony SRS-HG1 a SRS-XB3, mezi hůře umístěnými se však najdou i dalších.

Do deště i k bazénu

Jednotlivé reproduktory se konstrukčně neliší jen tvarem a velikostí, ale také mírou voděodolnosti. Řada modelů je například odolná vůči pocákání – snést by tak měly třeba i nechtěné polití či pobyt na dešti.

Krom toho najdeme přístroje odolné vůči ponoření. Zpravidla mají krytí IPX7, což značí schopnost přežít půl hodiny v hloubce jednoho metru. V balení s Ultimate Ears Roll 2 dokonce najdete nafukovací plovoucí polštářek, na kterém můžete reproduktor umístit přímo na vodní hladinu.

I u těchto reproduktorů je však na místě jistá obezřetnost. Přestože krátkodobé ponoření do klidné vody, běžný déšť či polití by jim uškodit neměly, neznamená to nutně, že odolají třeba proudu tryskající vody, skoku do vody či rozbouřeným vlnám. Při případné reklamaci může být problém i to, že krytí IPX7 se vztahuje na pobyt ve sladké vodě, o mořské však nehovoří.


Přihlásit