Jak vybrat dron

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 9.3.2018

Drony jsou čím dál populárnější nástroj pro pozorování světa z ptačí perspektivy. A to jak na amatérské, tak profesionální úrovni. Poradíme vám, na co se zaměřit při výběru dronů a také na to, co mít na paměti ve chvíli, kdy se strojem vzlétáte na nebe.

Přestože se o dronech hodně hovoří a v posledních pár letech se vyrojily doslova všude, mějte při výběru na paměti to, že se stále jedná o poměrně mladou technologii. To znamená, že vás po rozbalení může čekat nepříjemné překvapení v podobě nelogického ovládání nebo nadstandardní výbavy, která však nefunguje zcela optimálně, nebo vám dokonce samotné létání komplikuje.

S kamerou, nebo bez?

Asi nejzákladnější rozdělení dronů je podle přítomnosti či absence optiky. Jinými slovy – s kamerou, nebo bez? Drony bez kamery budou zajímat hlavně hobby letce nebo rodiny, které chtějí bezpilotní stroj na hraní. Lze je pořídit i za velmi nízkou cenu a užívat si jen samotné létání a ovládání, nebo i za vyšší částku. Takový dron pak může nabízet pokročilé letové vlastnosti a zvládat i akrobatické kousky.

Drony s kamerou jsou patrně nejoblíbenější kategorií. Umožňují vám natáčet své okolí i sebe na video nebo pořizovat fotografie. Výrobci lákají třeba na ultravysoké rozlišení nebo možnost měnit frekvenci snímků za vteřinu.

Jaká platí pravidla pro létání s drony?

Legislativa rozděluje drony do několika kategorií podle jejich hmotnosti. Stejně tak jsou místa, kde můžete létat, rozdělena do několika letových zón. Mimo to existují lokality, kde drony nesmí létat nehledě na zařazení do jakékoli zóny. Je třeba dodržovat správnou výšku, odstup od budov a lidí a mimo to splňovat podmínky pro povinnou výbavu dronu. Dále je důležité vědět rozdíl mezi rekreačním a profesionálním použitím dronu. Pokud používáte dron nejen k létání, ale také k natáčení videa, snímků nebo audiozáznamu, vstupují do hry také zákon o ochraně osobních údajů.  Je proto potřeba dát si pozor na to, co a především koho kamera vašeho dronu snímá. Při narušování soukromí vašich sousedů se snadno můžete dostat do konfliktu se zákonem, bez ohledu na to, zda k provozu dronu potřebujete nebo nepotřebujete licenci. Přečtěte si proto náš informační článek o legislativních povinnostech, které se pojí s pilotováním dronů.

Ideální je však na jejich lákadla nespoléhat a prohlédnout si třeba na internetu videa pořízená na tento dron – nebo v ideálním případě si ho ozkoušet v praxi. Může se totiž stát, že dron bude přes papírově skvělé parametry, jako je právě vysoké rozlišení, v praxi vykazovat řadu vad. Může to být například soudkovité zkreslení, digitální šum, nepříjemné rozostření při pohybu kamery nebo špatná expozice.

Problém může představovat také špatná stabilizace dronu při letu. Křivolaké létání může mít totiž za následek i roztřesené a špatně zaostřené video. Náš test navíc ukázal, že většina dronů si neumí příliš poradit s nízkým osvětlením. To jim ale nelze mít za zlé, protože mají sloužit zejména k létání během dne a za jasného počasí.

V obchodě se můžete setkat také s dronem, který slouží pro natáčení videa, ale prodává se bez kamery. Může tak představovat zajímavou alternativu pro někoho, kdo již používá kvalitní akční kameru a ví, že s ní pořídí lepší záběry než s optikou prodávanou s drony ve stejné cenové kategorii. Pokud patříte do této kategorie, zkontrolujte si ještě to, zda výrobce k dronu přidává alespoň gimbal, tedy držák na kameru s kloubem, který pomáhá stabilizovat kameru i obraz. V opačném případě počítejte s tím, že ho bude nejspíš potřeba dokoupit.

Drony pro natáčení videa zpravidla nabízí přenos videozáznamu buď na dálkový ovladač, případně na smartphone nebo tablet. Jen některé drony kamerou ale nabízejí online streamování obrazu např. na YouTube nebo Facebook Live. Pokud chcete přenášet video v reálném čase, zjistěte si, zda vámi vybraný model tyto funkce umožňuje.

Nezapomeňte také na to, že kamery na dronech obvykle slouží jen k pořizování fotek nebo videa. Chcete-li svůj let doprovodit i audiozáznamem, opět si musíte vybrat model, který vám to umožní. Není to ale běžná funkce a výběr budete mít podstatně těžší. Má to i praktické důvody – ve výšce a při letu mikrofon zaznamená hlavně šumění větru a vysokofrekvenční bzučení rotorů dronu.

Dálkové ovládání – pozor na brýle!

Některé drony se ovládají pomocí dálkového ovladače, další pomocí smartphonu nebo tabletu. Nakonec jsou i takové drony, které oba způsoby spojují – to znamená, že pilotujete pomocí ovladače, na který umístíte smartphone s aplikací. Ta pak slouží pro přenos videozáznamu nebo pro zobrazení letových dat.

Samostatný případ jsou virtuální brýle. Ty sice mohou poskytnout nový zážitek při sledování záběrů z kamery, ale jen v případě, že neslouží jako jediná možnost přenosu obrazu. V našem testu jsme narazili i na dron, který neumožňuje přenos videozáznamu z kamery na dálkový ovladač, případně na mobilní aplikaci, ale jen na brýle. Tím se ovšem dostáváte do křížku se zákonem. Legislativa totiž létání pouze podle záběrů z kamery dronu striktně zakazuje. Na dron musíte při létání za všech okolností vidět vlastníma očima, což s nasazenou virtuální přilbou nelze při nejlepší vůli splnit. Pilot takového dronu se dostává do schizofrenní situace, kdy potřebuje druhého člověka, který bude na brýlích sledovat záběry z kamery a úkolovat pilota, jak má stroj ovládat, aby kamera snímala to, co má.

Ochranné pouzdro

Létání s dronem, zvlášť za účelem filmování v přírodě, může vyžadovat i delší pěší přesuny. Dron ovšem nepatří ke zrovna skladné elektronice. Samotný letoun se sice při opatrném uložení jen tak neponičí, ale musíte přibalit ještě dálkové ovládání, baterii, vrtulky, náhradní díly a podobně. Proto se může hodit ochranný obal šitý na míru vašemu stroji. Ne každý dron ho nabízí v základním balení. Máte-li v hledáčku model, který ho nenabízí, a zároveň plánujete s dronem vyrážet třeba do přírody s obtížnou dopravní dostupností, podívejte se, zda nelze ochranné pouzdro k dronu dokoupit. Často je nabízejí nezávislé firmy nebo přímo výrobci šité na míru samotnému dronu.

Bezpečnost

Létat bez rizika jakékoli nehody by měla být povinnost každého pilota dronu. Chcete si ale pojistit bezpečnost nejen svými dovednostmi a rozvahou při pilotování, ale také technologicky? Výrobci nabízí řadu funkcí, které vám mohou pomoci.

Jednou z nich je tzv. geofencing, který představuje ochranu před vstupem do zakázaným zón. Když si pořídíte dron vybavený funkcí geofencingu a pokusíte se vletět do zakázané zóny, drony se jednoduše zastaví ve vzduchu jako před neviditelnou překázkou. V případě, že se pokusíte v zakázané zóně vzlétnout, dron se ani neodlepí od země. Podobně funguje i technologie no-fly zón, která by měla zajistit, že nebudete nevědomky létat s dronem třeba v blízkosti letiště.

Praktickou funkcí, kterou oceníte hlavně tam, kde je nerovný terén, je schopnost rozpoznávat a vyhýbat se překážkám. Některé drony dovedou zaregistrovat objekt v blízkosti ve směru letu a zastavit, aby zabránily srážce. Tato funkce přijde vhod také v kombinaci se schopností následovat pilota. Jste-li v pohybu a dron vás snímá, může se stát, že jeho cesta za vámi povede okolo stromu nebo sloupu.

Speciální výbava

Funkce následovat pilota, kterou jsme zmínili výše, je jednou ze speciálních funkcí, které drony nabízejí. Setkat se můžete i s funkcí orbit, tedy kroužení kolem pilota nebo bodu, který určíte. Podobně slouží i možnost následování pilota, který při aktivaci tohoto režimu nemusí dron ovládat – stroj se bude snažit sám sledovat jeho pohyb. Tato funkce je velmi oblíbená mezi sportovci. Vzhledem k módě selfie lze často najít selfie režim i u dronů. Umožní vám spojit váš portrét s výhledem do krajiny.

Některé drony mimo to umožňují např. panoramatický režim, ovládání dronu jen pomocí naklápění ovladače, otočku o 360 ° nebo ovládání gesty v případě, že zrovna nemůžete mít v ruce dálkový ovladač.

Databáze testovaných výrobků

Drony pro foto a video (15 výrobků)
poslední aktualizace: 29.6.2017


Přihlásit