Jak vybrat gel na bílé prádlo

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 9.3.2018

Výrobci pracích prostředků se s vědomím obrovské konkurence snaží přivábit zákazníkovu pozornost lákavými tvrzeními v reklamách i na obalech svých produktů. Ať se člověk podívá téměř na jakýkoliv z nich, pravděpodobně nabude dojmu, že jde o vynikající prostředek, který umí zázraky. Jaká je ale realita a jak vybrat ten skutečně účinný? 

Naše pravidelné testy pracích prostředků ukazují, že najít dokonalý výrobek je nesnadné, ne-li nemožné. Pečlivým rozhodováním při výběru produktu se však ideálu můžete alespoň trochu přiblížit.

Jak ukázal náš aktuální test pracích gelů na bílé prádlo, žádné zázraky od nich čekat nelze. S mastnými fleky nebo těmi od karotky se ještě výrobky jakž takž poperou, u krve nebo čaje je to ale horší. Na bílé prádlo se tedy obecně doporučuje používat spíše prostředky v sypké formě, protože na rozdíl od těch v tekuté obsahují bělidla.

Gel doporučujeme použít spíše v případě, že prahnete po univerzálním prostředku, který využijete na bílé i barevné prádlo. Díky absenci bělidel a přítomnosti optických zjasňovačů dojde k zachování sytosti barvy; s odstraněním většího zašpinění si však poradí pravděpodobně obtížněji.

Nejdřív mýdlo, pak pračka

Jestliže chcete tekutý prostředek použít na flekaté oblečení, doporučujeme ho nejdříve omýt vodou s mýdlem a pak teprve prát.

Uvědomělý spotřebitel ale nehledí jen na účinnost pracího prostředku, ale také na jeho ekologickou zátěž. Tu poznáte na způsobu doporučeného dávkování  - čím větší dávka, tím větší zátěž pro ekologii. Vetší objemy totiž vyžadují větší obaly, a ty jsou náročnější na výrobu, skladování i dopravu. To všechno zanechává v přírodě své stopy a to proto, aby měl zákazník pocit, že toho za své peníze dostává hodně. Velikost dávky ani obalu ale o prací účinnosti příliš mnoho nevypovídá. Objemy prášků i gelů totiž tvoří hlavně plnidla, respektive voda.

A na závěr jedno doporučení pro alergiky a citlivější osoby: spíše než gely používejte raději sypké prášky. Většinou obsahují méně alergenů.

Pokud se ale rozhodnete pro prací prostředek v tekuté formě, můžete se inspirovat v našem aktuálním testu…

Databáze testovaných výrobkůPřihlásit