Jak vybrat zmrzlinu

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 26.6.2019

Nákup zmrzliny bývá velmi impulsivní a často vybíráme podle momentální chuti. Zmrzliny jsou však komplikovanější, než bychom si mohli myslet. Vyplatí se proto nepodléhat prvnímu dojmu a výběru mražené pochoutky věnovat trochu pozornosti. Nebude to lehké, kromě speciální terminologie se budete muset potýkat i se zábnoucími prsty a ojíněnými obaly. Ve výsledku se to však vyplatí.

Oblast zmrzlin je svázána poměrně důkladnými legislativními pravidly. Vše zásadní o nich najdete ve vyhlášce č. 397/2016 Sb.

Nejvíce o kvalitě kupované zmrzliny napoví zákonný název, většinou uvedený na zadní straně obalu. V podstatě jde o zatřídění zmrzliny, podle druhu a množství obsaženého tuku. Jednotlivé kategorie, jejich názvy i požadavky na složení opět udává vyhláška.

  • smetanové zmrzlinymusejí ukrývat alespoň 8 % mléčného tuku a nesmí se do ní záměrně přidávat tuk a bílkoviny nemléčného původu.
  • mléčné mražené krémyobsahují alespoň 2,5 % mléčného tuku a zároveň musejí obsahovat nejméně 6 % tukuprosté mléčné sušiny. Stejně jako u smetanové zmrzliny i zde platí zákaz přidávání bílkovin a tuku jiného než mléčného původu.
  • mražené krémy s rostlinným tukemmusejí obsahovat minimálně 5% rostlinných tuků. I u této skupiny zmrzlin však doporučujeme číst složení. Někdy se do ní z legislativních důvodů dostanou i speciální výrobky, například bezlaktózové, u nichž není možné mléčný tuk použít.
  •  vodové mražené krémy neobsahují žádný záměrně přidaný tuk, jeho celková sušina nesmí být nižší než 12 %.
  • ovocné mražené krémy rovněž neobsahují záměrně přidaný tuk, jejich celková sušina je nejméně 12 % a obsah ovocné složky alespoň 15 %. V případě, že jsou místo ovoce použity ořechy, musí jich být minimálně 5 %.
  • sorbety jsou podobné ovocným mraženým krémům, ovocnýpodíl u nich však musí být nejméně 25 %, u ořechových sorbetů pak 7 %.

 

Dalším záchytným bodem při výběru je označení příchuti.  Vyhláška pro některé z nich předepisuje přesné požadavky.

Čokoládová zmrzlina musí podle vyhlášky obsahovat alespoň 3 % kakaa. Přídavek samotné čokolády není nutný. Chcete-li proto zmrzlinu s čokoládou, nezbývá než pročíst složení a zjistit, zda se v něm čokoláda nachází.  Buď tam bude uvedena přímo, nebo jí poznáte podle deklarované přítomnosti kakaové hmoty a kakaového másla. Kromě čokoládové můžete narazit i na zmrzlinu kakaovou. Pro tu platí ještě mírnější požadavky - pouze 1,5% minimální kakaový podíl.

Ořechová zmrzlina, jiné kategorie než sorbet a ovocný mražený krém, obsahuje alespoň 1 % ořechů, podle kterých je pojmenována. U ořechových ovocných mražených krémů a sorbetů je podíl ořechů 5%, respektive 7%.

Některé zmrzliny mohou obsahovat alkohol. Na jeho přítomnost musí vždy upozorňovat název výrobku a obsah alkoholu ve zmrzlině nesmí překročit 3 % hmotnosti.

Prodej zmrzlin podléhá přesným hygienickým pravidlům. Zásadní je nepřetržité skladování v teplotě -18 °C nebo nižší. Velkým problémem by pro obchodníka bylo, kdyby zmrzlina roztála – opakované zmrazení a následný prodej vyhláška zakazuje.

Všímejte si také, kolik zmrzliny si vlastně kupujete. Dříve bylo zvykem kupovat ji „na litry“. Takové účtování však není pro spotřebitele výhodné, protože objem zmrzliny závisí na množství našlehaného vzduchu, které není předpisy nijak omezeno. Spravedlivější je uvádět hmotnost mraženého krému. Na všech obalech byste proto měli najít množství v gramech. Často však bývá doplněno informací o objemu.

Databáze testovaných výrobků

Ruská zmrzlina (11 výrobků)
poslední aktualizace: 27.6.2019
Čokoládové zmrzliny (17 výrobků)
poslední aktualizace: 29.6.2017


Přihlásit