Jak vybrat čokoládovou zmrzlinu

Obsah dubnového vydání

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2019 Obsah dubnového vydání

Aktualizováno: 26.6.2017

Nákup zmrzliny bývá velmi impulsivní a často vybíráme podle momentální chuti. Zmrzliny jsou však komplikovanější, než bychom si mohli myslet. Vyplatí se proto nepodléhat prvnímu dojmu a výběru mražené pochoutky věnovat trochu pozornosti. Nebude to lehké, kromě speciální terminologie se budete muset potýkat i se zábnoucími prsty a ojíněnými obaly. Ve výsledku se to však vyplatí.

Možná byste to ani nehádali, ale oblast zmrzlin je svázána poměrně důkladnými legislativními pravidly. Vše zásadní o nich najdete ve vyhlášce č. 397/2016 Sb., která se kromě mléčných výrobků a tuků zabývá i mraženými krémy, tedy zmrzlinami.

Prvním záchytným bodem při výběru čokoládové zmrzliny je označení příchuti. Pokud by se výrobci řídili pouze legislativními požadavky na jakost, tak by do čokoládové zmrzliny čokoládu ani přidávat nemuseli. Podle vyhlášky totiž čokoládový mražený krém musí obsahovat alespoň 3 % kakaa. Nic dalšího se od něj nevyžaduje. Chcete-li proto zmrzlinu s čokoládou, nezbývá než pročíst složení a zjistit, zda se v něm čokoláda nachází.  Buď tam bude uvedena přímo, nebo jí poznáte podle deklarované přítomnosti kakaové hmoty a kakaového másla.

Kromě čokoládové můžete narazit i na zmrzlinu kakaovou. Pro tu platí ještě mírnější požadavky - pouze 1,5% minimální kakaový podíl.

V tzv. zákonném názvu, většinou na zadní straně obalu, najdete další zatřídění zmrzliny, tentokrát podle druhu a množství obsaženého tuku. Jednotlivé kategorie, jejich názvy i požadavky na složení opět udává vyhláška. V případě čokoládových zmrzlin připadají v úvahu tři základní skupiny:

  • Na nejvyšší příčce kvalitativního žebříčku stojí smetanové zmrzliny. Musí obsahovat alespoň 8 % mléčného tuku a nesmí se do ní záměrně přidávat tuk a bílkoviny nemléčného původu.
  • O stupeň níže stojí mléčné mražené krémy. U těch se vyhláška spokojí jen s alespoň 2,5 % mléčného tuku a zároveň musejí obsahovat nejméně 6 % tukuprosté mléčné sušiny. Stejně jako u smetanové zmrzliny i zde platí zákaz přidávání bílkovin a tuku jiného než mléčného původu.
  • Kvalitativně na posledním místě stojí zmrzliny s rostlinným tukem. Na ni klade vyhláška jediný požadavek a tím je minimálně 5% obsah rostlinných tuků. I u této skupiny zmrzlin však doporučujeme číst složení. Někdy se do ní z legislativních důvodů dostanou i speciální výrobky, například bezlaktózové, u nichž není možné mléčný tuk použít.

Pro úplnost dodejme, že existují i další druhy zmrzlin – vodové, ovocné a sorbety. Ty neobsahují tuk a vzájemně se liší množstvím obsažené ovocné složky.

Prodej zmrzlin podléhá přesným hygienickým pravidlům. Zásadní je nepřetržité skladování v teplotě -18 °C nebo nižší. Velkým problémem by pro obchodníka bylo, kdyby zmrzlina roztála – opakované zmrazení a následný prodej vyhláška zakazuje.

Všimněte si také, kolik zmrzliny si vlastně kupujete. Možná jste zvyklí kupovat ji „na litry“, a hledáte na obalu informaci o objemu. Takové účtování však není pro spotřebitele výhodné, protože objem zmrzliny závisí na množství našlehaného vzduchu. Navíc mají výrobci volnou ruku v tom, kolik vzduchu do zmrzliny naženou. Spravedlivější je proto uvádět hmotnost mraženého krému. Od roku 2014 je to dokonce povinné a na všech obalech byste tak měli najít množství uvedené nejen v litrech, ale i v gramech.

Databáze testovaných výrobků

Čokoládové zmrzliny (17 výrobků)
poslední aktualizace: 29.6.2017


Přihlásit