Test čokoládových zmrzlin 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2017

Čokoládové, kakaové, smetanové nebo s rostlinným tukem. Podobných světle hnědých zmrzlin na nás z mrazicích boxů vykukuje celá řada a na první pohled je odlišuje jen cena. Vybrali jsme 17 různých čokoládových zmrzlin a nechali je v laboratoři prověřit. Odlišují se nejen použitým tukem, ale i chutí a obsahem kakaa. Překvapit může jak rychlost, s jakou zmrzliny tají, tak i fakt, že některá netaje vůbec. Skrytý poklad mezi nejlevnějšími jsme sice neobjevili, ale dobrou zmrzlinu seženete i za rozumné peníze. 

Po dvou letech jsme znovu připravili test zmrzlin. Tentokrát dostaly prostor čokoládové zmrzliny, protože patří k nejoblíbenějším druhům. Vzorky do testu jsme vybírali primárně podle přítomnosti slova čokoláda na obalu a tak se nám sešla pestrá společnost smetanových a mléčných mražených krémů spolu se zmrzlinami s rostlinným tukem. Celkem jsme do laboratoře poslali 17 vzorků, 16 z nich pocházelo z českých prodejen. Poslední jsme koupili v Německu v rámci sledování dvojí kvality.

Laboratorní analýzou jsme nechali zjistit obsah kakaa, tuku a podíl mléčného tuku. Dále následovaly zkoušky praktické – ochutnávka a tzv. meltdown test čili zkouška odtávání zmrzliny.

Obsah kakaa je pro čokoládovou zmrzlinu zásadní. Podle české vyhlášky 397/2016 Sb. jej musí obsahovat alespoň 3 %. Vzorky v našem výběru byly velmi různorodé. Do řady z nich výrobci přidali kromě kakaa i čokoládu, některé byly pouze kakaové, případně doplněné kakaovou polevou. Obsah kakaa se podle toho výrazně lišil, laboratoř naměřila rozmezí od necelých 3 % až přes 10 %.

Důležitým ukazatelem kvality zmrzliny je druh a množství použitého tuku. Preferovanou variantou je použití smetany, bez přídavku rostlinných olejů. Nejvyšší podíl mléčného tuku skýtají smetanové zmrzliny. O něco méně jej naleznete v mléčných mražených krémech. Na nejnižším stupni pak stojí zmrzliny s rostlinným tukem, které mléčný tuk nemusí obsahovat vůbec. Obsah tuku i podíl mléčného jsme hodnotili podle zásady čím více, tím lépe. Zároveň jsme ubírali body za přídavek rostlinných olejů.

Výsledky ochutnávky byly poměrně překvapivé. Přímá úměra mezi poctivostí složení a senzorickou kvalitou se neprokázala. Nejlepší dojem na hodnotitele udělaly zmrzliny vyladěné podle chuťových preferencí zákazníků.

Zajímavou zkouškou byl meltdown test. Jeho cílem je zjistit, jak rychle zmrzlina taje a odkapává přes síto. Výhodou je, když se zmrzlina rozpouští co nejpomaleji. Tak si ji mohou zákazníci vychutnávat delší dobu. Mražený krém je v podstatě zmrzlá pěna z tuku, cukru, bílkovin, vody a našlehaného vzduchu. K tomu, aby pomalu tál, je třeba, aby pěna byla co nejstabilnější. Ne všem výrobcům se to podařilo.

Ani tentokrát nechybělo zhodnocení správnosti etiket. Naši pozornost jsme zaměřili zejména na způsob uvedení celkového množství zmrzliny. Dříve bylo zvykem vyjadřovat obsah balení v litrech. To je však trochu nefér vůči spotřebitelům, protože objem zmrzliny závisí na množství našlehaného vzduchu. Navíc mají výrobci úplnou volnost v tom, kolik vzduchu do zmrzliny naženou. Spravedlivější je proto uvádět hmotnost mraženého krému a od roku 2014 je to dokonce povinné.


Testované výrobky - čokoládové zmrzliny (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Čokoládové zmrzliny (17 výrobků)
poslední aktualizace: 29.6.2017


Přihlásit