ESC: Je inzerovaná cena zájezdu konečná?

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2017

Pokud začínáte vybírat last minute zájezd, měli byste se mít na pozoru, zda původně uváděná cena pobytu je opravdu cenou konečnou. Podle průzkumu jsou zhruba dvě třetiny webů v tomto ohledu problematické. Síť Evropských spotřebitelských center vydává 10 tipů, jak se nechytit do pasti překvapivých skrytých poplatků při online rezervaci.

Dnes lze na internetu uzavřít smlouvu jedním klikem, což je ohromná výhoda, ale může to být také past – pokud je člověk nepozorný. Zhruba 20 % problémů a dotazů, s nimiž se lidé obracejí na Evropská spotřebitelská centra, se týká dovolených. A potvrzují, že ne vždy zdánlivě dobrá nabídka znamená výhodný obchod.

Evropská komise a úřady pro ochranu spotřebitelů v Evropské unii provedly koordinované kontroly 352 internetových stránek nabízejících srovnání cen a rezervace cestovních služeb. Tyto kontroly odhalily, že přibližně dvě třetiny prověřovaných webů uváděly neúplné ceny. V pozdější fázi rezervace například docházelo k přidání dodatečných položek, aniž by na to byl spotřebitel řádně upozorněn, nebo nebyly vůbec dostupné indikované akční nabídky.

Cenové rozdíly mezi procesem rezervace a konečnou cenou existují a jsou nejčastější v letecké dopravě. Nejvíce se týkají servisních poplatků, poplatků za platbu platební kartou a poplatků za odbavení cestujících.

Aby se spotřebitelé vyhnuli nemilým překvapením, vydává síť Evropských spotřebitelských center 10 tipů, nad čím se zamyslet a co sledovat při posuzování nabídek dovolenkových služeb.

Desatero pro spotřebitele:

  1. Ceny musí být uvedeny včetně všech daní a poplatků.
  2. Ověřte si, zda jsou zahrnuty doplňkové služby.
  3. Při online rezervaci nespěchejte.
  4. Ujistěte se, že si dovolenou vybíráte na konkrétní termín.
  5. U pojištění musíte vědět, co pokrývá.
  6. Předzaškrtnutá políčka nejsou v EU povolena.
  7. Pokud vám budou účtovány poplatky za použití platební karty, musíte být na ně předem upozorněni.
  8. Dělejte si print screeny stránek při rezervaci.
  9. Nakonec si vše překontrolujte.

 Podívejte se, zda vám přišlo potvrzení do e-mailu.

 

Kontakty na ESC ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz


Přihlásit