TEST: Stále lepší bezpečnost dětských autosedaček

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 22.1.2009   

Nezávislé a objektivní testy potvrzují, že ubývá výrobků, které při čelním a bočním nárazu neposkytují dítěti potřebnou míru bezpečí. Časopis TEST přinesl ve svém lednovém vydání výsledky zkoušek deseti autosedaček, inovovaných modelů a novinek. Pouze jeden výrobek obdržel uspokojivé hodnocení bezpečnosti.
V testu byly zastoupeny dětské autosedačky všech normových skupin, univerzální i systému Isofix. Není-li vozidlo vybaveno tímto systémem, lze isofixové sedačky připevnit tříbodovým bezpečnostním pásem, tedy stejně jako sedačky univerzální. „Výsledky dosavadních testů však vypovídají o tom, že ve většině případů dochází ke snížení ochrany dítěte při čelním i bočním nárazu,“ upozorňuje Ida Rozová z časopisu TEST. A dodává: „Jak testy prokazují, jsou však mezi univerzálními sedačkami i takové, které se mírou bezpečí zcela vyrovnají těm isofixovým, nebo dokonce některé i předčí.“

Součástí testu jsou zkoušky zaměřené na obsluhu autosedaček. Čím je montáž a obsluha složitější, tím vzrůstá riziko chyb, které často vedou k selhání autosedačky při nehodě. Rodiče ani netuší, že by měli čistit zámek pásů dětské autosedačky. V něm se najde vše, co dítě v sedačce jí a pije. Vzniklá směs pak brání správné funkci zámku,“ varuje Rozová. Kvalitní autosedačka by měla být pohodlná, neměla dítě nikde tlačit a měla by poskytovat dostatek prostoru pro ruce i nohy dítěte. U jednotlivých modelů lze ovšem nalézt rozdíly a dílčí nedostatky.

Na časopis TEST se obracejí rodiče s tím, že koupili univerzální sedačku, avšak mají problémy s její instalací. Označení „univerzální“ nelze brát doslovně. Stává se, že pásy některých vozidel jsou pro připevnění autosedaček (zejména pro nejmenší děti) krátké, nebo je sedačka mohutná, má šikmý sklon a neumožňuje pevné zafixování. Přehmatům lze předejít pouze jediným způsobem: jet do obchodu autem a pod dohledem prodávajícího autosedačku vyzkoušet.

Srovnání 10 dětských autosedaček vyšlo v lednovém časopisu TEST a na www.dtest.cz, kde jsou k dispozici i výsledky bezpečnosti 106 výrobků testovaných v předchozích letech.

Dále v lednovém vydání čtenáři naleznou test domácích pekáren, šamponů pro jemné vlasy, srovnání nabídek povinného ručení, informace o poplatcích za převod staršího automobilu.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 227 027 632
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 227 027 632

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).


Přihlásit