Francouzi zvolili systém označování výživových hodnot

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.6.2017   

Experiment francouzské vlády se čtyřmi různými systémy označování výživových hodnot na potravinách zná svého vítěze. Za nejvhodnější byl vyhodnocen jednoduchý systém Nutriscore, tedy jednoduchá úsečka s barevným označením potravin od nejzdravějších po nejméně zdravé. Tento krok chválí i spotřebitelská organizace UFC Que Choisir. 

Systém označení Nutriscore je jednoduchou řadou písmen od A do E, přičemž A znamená zdravou potravinu, E tu nejméně zdravou. Tomuto odpovídá i barevné označení, kde A začíná na zelené a přes odstíny žluté a oranžové přechází až na sytě červenou u E. Tento model rovněž bere ohled na porce nikoliv podle toho, jak je stanoví výrobce, ale spíše podle pravděpodobné konzumace.

Zvolený systém se podle vládních analytiků nejlépe osvědčil mezi konkurencí tří složitějších modelů. Podle jejich verdiktu takto jednoduchý systém označení přinutí nejvíce spotřebitelů rozmyslet si nadměrnou konzumaci nezdravých potravin. Zároveň umožňuje nejsnazší porovnání jednotlivých potravin mezi sebou.

UFC tento krok vítá. Ve Francii v současné době podle jejího názoru panuje v označování výživových hodnot naprostý chaos. Různí výrobci používají pro označování potravin celkem šest vzájemně nekompatibilních systémů. Některé z nich přitom podle UFC slouží spíše pro upoutání spotřebitelovy pozornosti.

Otázkou podle francouzské spotřebitelské organizace zůstává, jak se zachovají velké korporace, zejména pak Nestlé, Mars, Mondeléz a Unilever, které propagují konkurenční model označování Nutricolor. Ten je však podle UFC matoucí. Organizace předesílá, že se hodlá postavit proti veškerým pokusům vyhýbat se zákonným povinnostem a mást zákazníky.
 

Přihlásit