VKI kritizuje reklamu na nezdravé potraviny cílenou na děti

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 19.6.2017   

Rakouská spotřebitelská organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI) připomíná, že ačkoliv se výrobci sladkostí již před deseti lety zavázali omezit reklamu cílenou na děti, stále se tak neděje. Zdravotní rizika spojená s dětskou obezitou jsou přitom dobře známá.

VKI dává za příklad reklamu na Kinder čokoládu a její slogan o tom, že obsahuje extra porci mléka. Nejenže to není pravda, takový slogan ještě vzbuzuje dojem o prospěšnosti nezdravé laskominy. Výrobce tento slogan přestal používat až po dlouhodobých stížnostech ze strany spotřebitelů a odborné veřejnosti.

Spotřebitelské organizaci se nelíbí ani online hry, které propagují některé z nezdravých výrobků. Typickým příkladem je „Froodookoo“. Jedná se o variaci na Sudoku, kde děti místo čísel doplňují do čtverců ovoce. Za vyřešenou hádanku pak získají informace o všech možných druzích ovoce, které se vyskytují v džusech. O tom, že hlavní složkou nápoje je cukr, se však děti nedovědí.

Současná situace se podle VKI musí změnit. Děti jsou velmi citlivé na reklamní tlak. Podobná reklama slouží zejména k vybudování nezdravých stravovacích návyků, které mohou vést například k nemocem srdce a krevního oběhu.

VKI proto kritizuje výrobce, kteří nebyli schopní dodržet vlastní závazky, a volá po odstranění veselých figurek z obalů, jakož i po zastavení dalších forem reklamy na nezdravé pamlsky cílené na děti.

Největší úspěchy v této oblasti v Evropě slaví nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond. Té se ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi podařilo přinutit některé ze supermarketových řetězců, aby ze svých privátních výrobků odstranily veselé postavičky a jiné prvky lákavé pro děti v případě, že se jednalo o nezdravé potraviny.
 

Přihlásit