Jak vybrat přenosný bezdrátový reproduktor

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 4.6.2020

Při výběru bezdrátových reproduktorů narazíte na modely všech možných tvarů a velikostí – od velkých a výkonných domácích systémů po malé přenosné přístroje na baterii. V tomto průvodci se primárně zaměříme na druhé jmenované a na co se při jejich nákupu soustředit.

Přenosné baterií napájené reproduktory vám umožní poslouchat hudbu prakticky kdekoliv. Díky malým rozměrům se snadno transportují, obvykle se bez problému vejdou do batohu a některé i do kapsy. Vhod tak přijdou zejména těm, kteří hodně cestují, rádi se setkávají s přáteli pod otevřenýcm nebem, chtějí poslouchat hudbu na zahradě či jen mít možnost reproduktor snadno přemisťovat. Kromě poslechu hudby uložené v chytrém telefonu je lze použít například i jako cestovní externí reproduktory k tabletu nebo notebooku, jejichž často nepříliš hlasitý a kvalitní zvuk mohou o poznání vylepšit.

Možnosti připojení

Ke zdroji zvuku se přenosné reproduktory připojují přes bezdrátové rozhraní bluetooth, které má obvykle dosah okolo deseti metrů. Většina modelů pak krom přenosu vzduchem nabízí také možnost připojit se k přehrávači pomocí kabelu s klasickou sluchátkovou 35mm koncovkou (tzv. jackem). Pokud je pro vás důležité mít možnost poslouchat hudbu i ze starších zařízení bez funkce bluetooth (např. MP3 přehrávač), ověřte si tedy, že vámi vybraný model skutečně tradiční audio vstup má.

Kvalita zvuku

Nejdůležitějším parametrem je pochopitelně kvalita zvuku. Při výběru reproduktoru nám jde koneckonců především o to, aby byl jeho zvuk pokud možno vyvážený, živý a čistý. S rostoucí hlasitostí by pak neměla jeho kvalita příliš klesat. To může být u některých modelů problém – čím hlasitěji hrají, tím patrnější je zkreslení zvuku. Roli hraje také směrovost zvuku, tedy to, jak kvalitu zvuku ovlivňuje vaše pozice vůči reproduktoru.

Vzhledem k menším rozměrům od přenosných reproduktorů obecně nelze čekat kvalitu a sílu zvuku srovnatelnou s velkými domácími zvukovými systémy. Přestože vás mnoho modelů svým zvukem nenadchne či vyloženě zklame, náš test ukázal, že se najdou i takové, které na svou velikost hrají překvapivě dobře. A nemusí jít nutně o ty nejdražší modely. Vzhledem k širokému cenovému rozptylu mezi jednotlivými kousky – od méně než 1000 Kč po více než 10 000 Kč – je proto lepší nekupovat zajíce v pytli, a pokud možno si reproduktor pořádně vyzkoušet.

Výdrž baterie

Domácí bezdrátové reproduktory

Hledáte bezdrátovou alternativu ke klasickému domácímu hi-fi systému? Domácí bezdrátové reproduktory nabízejí oproti přenosným modelům výkonnější a plnější zvuk schopný bez problému zaplnit hudbou i větší místnosti. Jejich robustnější konstrukce znamená, že nejsou tak lehce přenosné po bytě, natož abyste si je vzali s sebou ven (čemuž braní i fakt, že jsou napájené ze zásuvky).

Některé používají technologii bluetooth, jiné pak wi-fi. Druhé jmenované jsou často vybaveny tzv. funkcí multi-room, která umožňuje přehrávat hudbu z více reproduktorů ve více místnostech najednou. 

U většiny modelů, které jsme testovali, můžete očekávat od přijatelných osmi do solidních 15 hodin poslechu při běžné hlasitosti. Najdou se však i přístroje s provozní dobou více než 30 hodin a na druhé straně takové, které nedosáhnou ani na pět hodin. Krátká provozní doba výrazně ovlivňuje praktické využití reproduktoru mimo domov, výdrž baterie tedy při výběru rozhodně nepodceňujte.

Funkce a vybavení

Některé přenosné reproduktory jsou v různé míře odolné vůči prachu a vodě. Řada modelů je například odolná vůči pocákání – snést by tak měly třeba i nechtěné polití či pobyt na dešti. Vybrané přístroje pak nabízejí odolnost vůči ponoření. Zpravidla nabízejí krytí IPX7 – tedy schopnost přežít půl hodiny ve sladké vodě v hloubce jednoho metru. Takové přístroje jsou ideální pro poslech na pláži či na bazénovou party a samozřejmě odolají rovněž dešti nebo polití.

I tak je však na místě jistá obezřetnost. Přestože krátkodobé ponoření do klidné vody, běžný déšť či polití by jim uškodit neměly, neznamená to nutně, že odolají třeba proudu tryskající vody, skoku do vody či rozbouřeným vlnám. Při případné reklamaci může být problém i to, že krytí IPX7 se vztahuje na pobyt ve sladké vodě, o mořské však nehovoří.

Kromě plně vodotěsných reproduktorů pak najdeme také pouze voděodolné. Snesou pocákání, polití či pobyt na dešti, ovšem pád do vody už přežít nemusejí. I tak však nabízejí širší a bezstarostnější použití ve venkovním prostředí než modely bez jakéhokoliv deklarovaného krytí.

Další užitečnou funkcí vybraných reproduktorů je schopnost dobíjet ze své baterie jiná zařízení přes USB.

Zdaleka ne všechny modely nabízejí regulaci basů či výšek, případně sadu přednastavených zvukových profilů. Některé tato nastavení umožňují v mobilní aplikaci, kterou si můžete nainstalovat do svého telefonu či tabletu. Pokud úpravy zvuku vámi vybraný reproduktor neumožňuje a přesto o tuto možnost stojíte, nemusíte nad ním lámat hůl. Zmíněné funkce běžně nabízejí přehrávače v mobilních telefonech a tabletech, ze kterých budete hudbu pouštět, stejně jako například Spotify a další aplikace.

S některými modely lze spojit více zařízení najednou, na večírku tak může každý přispívat do playlistu a skladby se automaticky řadí do fronty. V některých případech také můžete k jednomu mobilnímu zařízení připojit dva reproduktory stejného typu či výrobce a získat tím stereo efekt. Vybrané modely potom umožňují současné spárování více reproduktorů najednou, čímž dosáhnete několikanásobně silnějšího zvuku.

Deklarovaná ochrana vůči prachu a vodě

Stupeň krytí (IP) udává odolnost elektrických zařízení proti vniknutí cizího tělesa a vniknutí kapalin, zejména vody. Vyjadřuje se v tzv. IP kódu, který je tvořen znaky „IP“ následovanými dvěma číslicemi. První číslice udává ochranu před nebezpečným dotykem a vniknutím cizích předmětů, druhá číslice označuje stupeň krytí před vniknutím vody.

IPX2 – ochrana před deštěm při náklonu 15 °

IPX4 – ochrana před pocákáním vodou

IPX5 – ochrana před tryskající vodou (12,5 l/min nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry)

IPX7 – ochrana před ponořením do vody na 30 minut do hloubky 1 metr

IP56 – částečná ochrana před vniknutím prachu a intenzivně tryskající vodou (100 l/min nejméně

3 minuty ze vzdálenosti 3 metry)

IP57 – částečná ochrana před vniknutím prachu a ponořením do vody na 30 minut do hloubky 1 metr

IP67 – ochrana před vniknutím prachu a ponořením do vody na 30 minut do hloubky 1 metr

Databáze testovaných výrobků

Přenosné bezdrátové reproduktory (30 výrobků)
poslední aktualizace: 1.12.2022


Přihlásit