Jak vybrat přenosný bezdrátový reproduktor

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2020 Obsah dubnového dTestu

Aktualizováno: 3.7.2017

Při výběru bezdrátových reproduktorů narazíte na modely všech možných tvarů a velikostí – od velkých a výkonných domácích systémů po malé přenosné přístroje na baterii. V tomto průvodci se primárně zaměříme na druhé jmenované a na co se při jejich nákupu soustředit.

Přenosné baterií napájené reproduktory vám umožní poslouchat hudbu prakticky kdekoliv. Díky malým rozměrům se snadno transportují, obvykle se bez problému vejdou do batohu a některé i do kapsy. Vhod tak přijdou zejména těm, kteří hodně cestují, rádi se setkávají s přáteli pod otevřenýcm nebem, chtějí poslouchat hudbu na zahradě či jen mít možnost reproduktor snadno přemisťovat. Kromě poslechu hudby uložené v chytrém telefonu je lze použít například i jako cestovní externí reproduktory k tabletu nebo notebooku, jejichž často nepříliš hlasitý a kvalitní zvuk mohou o poznání vylepšit.

Možnosti připojení

Ke zdroji zvuku se přenosné reproduktory připojují přes bezdrátové rozhraní bluetooth, který má obvykle dosah okolo deseti metrů. Většina modelů pak krom přenosu vzduchem umožňuje připojit k přehrávači také pomocí kabelu s klasickou sluchátkovou 35mm koncovkou (tzv. jackem). Pokud je pro vás důležité mít možnost poslouchat hudbu i ze starších zařízení bez bluetoothu (např. MP3 přehrávač), ověřte si tedy, že vámi vybraný model skutečně tradiční audio vstup má.

Kvalita zvuku

Nejdůležitějším parametrem je pochopitelně kvalita zvuku. Při výběru reproduktoru nám jde koneckonců především o to, aby byl jeho zvuk pokud možno vyvážený, živý a čistý. S rostoucí hlasitostí by pak neměla jeho kvalita příliš klesat. To může být u některých modelů problém – čím hlasitěji hrají, tím patrnější je zkreslení zvuku. Roli hraje také směrovost zvuku, tedy to, jak kvalitu zvuku ovlivňuje vaše pozice vůči reproduktoru.

Vzhledem k menším rozměrům od přenosných reproduktorů obecně nelze čekat kvalitu a sílu zvuku srovnatelnou s velkými domácími zvukovými systémy. Přestože mnoho modelů vás svým zvukem nenadchne či vyloženě zklame, náš test ukázal, že se najdou i takové, které na svou velikost hrají překvapivě dobře. A nemusí jít nutně o ty nejdražší modely.

Náš test odhalil, že i relativně levný reproduktor může mít lepší zvuk než i několikrát dražší model. Vzhledem k širokému cenovému rozptylu mezi jednotlivými modely – od méně než 1000 Kč po více než 10 000 Kč – je proto lepší nekupovat zajíce v pytli, a pokud možno si reproduktor pořádně vyzkoušet.

Domácí bezdrátové reproduktory

Hledáte bezdrátovou alternativu ke klasickému domácímu hi-fi systému? Domácí bezdrátové reproduktory nabízejí oproti přenosným modelům výkonnější a plnější zvuk schopný bez problému zaplnit hudbou i větší místnosti. Jejich robustnější konstrukce znamená, že nejsou tak lehce přenosné po bytě, natož abyste si je vzali sebou ven (čemuž braní i fakt, že jsou napájené ze zásuvky).

Některé používá technologii bluetooth, jiné pak wi-fi. Druhé jmenované jsou často vybaveno tzv. funkcí multi-room, která umožňuje přehrávat hudbu z více reproduktorů ve více místnostech najednou. Zatímco některé modely podporují pouze wi-fi (například populární Sonos), jiné nabízejí i bluetooth pro snadné spárování individuálního reproduktoru s mobilním zařízením.

Výdrž baterie

U většiny modelů, které jsme testovali, můžete očekávat od přijatelných osmi do solidních 15 hodin poslechu při běžné hlasitosti. Najdou se však i přístroje s provozní dobou více než 30 hodin a na druhé straně takové, které nedosáhnou ani na pět hodin. Krátká provozní doba výrazně ovlivňuje praktické využití reproduktoru mimo domov, výdrž baterie tedy při výběru rozhodně nepodceňujte.

Funkce a vybavení

Některé přenosné reproduktory jsou v různé míře voděodolné. Řada modelů je například odolná vůči pocákání – snést by tak měly třeba i nechtěné polití či pobyt na dešti. Vybrané přístroje pak nabízejí odolnost vůči ponoření. Zpravidla nabízejí krytí IPX7 – tedy schopnost přežít půl hodiny ve sladké vodě v hloubce jednoho metru. Takové přístroje jsou ideální pro poslech na pláži či na bazénovou party a samozřejmě odolají rovněž dešti nebo polití.

Přesto je však na místě jistá obezřetnost. Přestože krátkodobé ponoření do klidné vody, běžný déšť či polití by jim uškodit neměly, neznamená to nutně, že odolají třeba proudu tryskající vody, skoku do vody či rozbouřeným vlnám. Při případné reklamaci může být problém i to, že krytí IPX7 se vztahuje na pobyt ve sladké vodě, o mořské však nehovoří.

Kromě plně vodotěsných reproduktoů pak najdeme také pouze voděodolné. Snesou pocákání, polití či pobyt na dešti, ovšem pád do vody už přežít nemusejí. I tak však nabízejí širší a bezstarostnější použití ve venkovním prostředí než modely bez jakéhokoliv deklarovaného krytí.

Další užitečnou funkcí vybraných reproduktorů je schopnost dobíjet ze své baterie jiná zařízení přes USB.

Zdaleka ne všechny modely nabízejí regulaci basů či výšek, případně sadu přednastavených zvukových profilů. Některé tato nastavení umožňují v mobilní aplikaci, kterou si můžete nainstalovat do svého telefonu či tabletu. Pokud úpravy zvuku vámi vybraný reproduktor neumožňuje a přesto o tuto možnost stojíte, nemusíte nad ním lámat hůl. Zmíněnou funkce bežně nabízejí přehrávače v mobilních telefonech a tabletech, ze kterých budete hudbu pouštět, stejně jako například Spotify a další aplikace.

S některými modely lze spojit více zařízení najednou, na večírku tak může každý přispívat do playlistu a skladby se automaticky řadí do fronty. V některých případech také můžete k jednomu mobilnímu zařízení připojit více reproduktorů stejného typu či výrobce – například dva pro lepší stereo efekt a silnější zvuk, ale některé modely umožňují současné spárování i několika desítek reproduktorů (což ovšem běžný uživatel i vzhledem k cenám těchto přístrojů ztěží využije).

Databáze testovaných výrobků

Přenosné bezdrátové reproduktory (41 výrobků)
poslední aktualizace: 2.5.2019


Přihlásit