Altroconsumo varuje před nebezpečnými spinnery

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 8.6.2017   

Na trhu mohou být nebezpečné údajně antistresové pomůcky či spíše hračky typu Fidget Spinner, upozorňuje italská spotřebitelská organizace Altroconsumo. Jedná se hlavně o levné napodobeniny módní hračky bez uvedeného výrobce, distributora či certifikátu o shodě.

Na trh letos na jaře vtrhla módní novinka Fidget Spinner. Jedná o relaxační pomůcku, s níž se dá nejen točit mezi prsty, ale i provádět různé triky. Jak tomu u podobných hitů sezony bývá, na trhu se objevilo i velké množství napodobenin a padělků různé kvality.

Altroconsumo uvádí, že nebezpečné spinnery se nevyskytují jen v podezřelých e-shopech či stáncích, ale i v kamenných obchodech. Spotřebitelská organizace varuje zejména před těmi výrobky, na nichž chybí certifikát o shodě CE, sériové číslo, informace o výrobci či dovozci nebo upozornění, že se jedná o hračku nevhodnou pro děti mladší tří let.

S takovými napodobeninami přitom může nastat spousta potíží. Mohou se z nich uvolňovat malé části jako plastové disky či kuličková ložiska, u malých dětí tak hrozí riziko zadušení. U dalších pak mohou být problémy s použitými barvami, které obsahují toxické látky, například olovo. Ty se pak mohou snadno uvolňovat, pokud by dítě hračku olizovalo či cucalo.

Altroconsumo také uvádí, že s podobnou hračkou není obtížné přijít ke zranění, pokud ji dítě při hře špatně drží. Upřesňuje rovněž sliby výrobce, že Fidget Spinner pomáhá dětem lépe se soustředit. Pro takové tvrzení podle Altroconsumo neexistuje jediný důkaz či průkazná studie.
 

Přihlásit