Časté otázky: Sjíždění řek a půjčovny lodí

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2017

Sjíždění řek u nás patří mezi oblíbené aktivity mnoha lidí všech věkových skupin. Červen je pro to, abyste vyrazili na vodu, ideální měsíc. Počasí už většinou dovoluje trávit dny (i noci) venku, ale řeky, kempy ani půjčovny lodí ještě nejsou zahlcené tak, jak tomu bývá o prázdninách. 

Ať už si vyberete romantickou Berounku, nebo divokou Ohři, nezapomeňte na základní pravidla bezpečného sjíždění řek, a pokud nevlastníte loď a další vybavení, tak ani na včasnou rezervaci v půjčovně. Doba vhodného časového předstihu rezervace je v každé půjčovně jiná, nicméně v sezóně byste si měli loď i další vybavení rezervovat alespoň měsíc před termínem, kdy chcete vyplout. Orientační ceny půjčovného najdete v naší tabulce na protější straně.

Vodu na vodu

Opilí kanoisté, kteří o sobě hlasitým pokřikováním dávají vědět dávno předtím, než se vynoří zpoza zátočiny – to je obrázek, který na českých řekách vídáme poměrně často. Alkoholu holdující vodáci si ale neuvědomují, že ohrožují zdraví a leckdy i život svůj i ostatních.

Na tom, že konzumace alkoholu je nejpalčivějším vodáckým problémem, se shodují i odborníci, jak si můžete přečíst i níže v naší anketě. Jestli tedy plánujete zabrat místo kormidelníka nebo háčka, alkoholické nápoje raději nechte doma.

To však neplatí o jiných tekutinách. Lidé leckdy podcení vzdálenosti či naopak přecení své síly a na loď si vezmou jen velmi malé množství tekutin, nebo dokonce vůbec žádné. V takovém případě hrozí dehydratace organismu, a to jistě není stav, který by byl pro vodáka žádoucí. Zároveň to však zdaleka není jediné nebezpečí, které na vodáky číhá.

Srovnání cen půjčoven lodí

řeka
kanoe pro 2 osoby / den
kanoe pro 2 osoby / 2 dny
kanoe pro 2 osoby / 3 dny
pádlo /den
vesta / den
barel nebo konev / den
Berounka 200 Kč 400 Kč 600 Kč 20 Kč 20 Kč 20 Kč
Jizera 480 Kč 800 Kč 1200 Kč x x x
Lužnice 250 Kč 280 Kč 420 Kč 15 Kč 15 Kč 10 Kč
Morava 320 Kč 540 Kč 760 Kč x x x
Ohře 320 Kč 520 Kč 870 Kč 25 Kč 25 Kč 25 Kč
Otava 380 Kč 550 Kč 820 Kč x x x
Sázava 390 Kč 580 Kč 870 Kč x x x
Vltava 250 Kč 500 Kč 750 Kč x 10 Kč 10 Kč
Řazení půjčoven je abecední podle řeky, na které jsou provozovány.

Anketa mezi odborníky

Jak se na vodě chovat co nejbezpečněji, co by vám nemělo chybět ve výbavě a jakých chyb se nejčastěji vodáci dopouštějí? Ptali jsme se odborníků z řad profesionálních vodáků a lektorů vodní turistiky.

Jaká jsou základní pravidla bezpečného sjíždění řek?

Mgr. Jiří Šťastný, Ph.D., Brno: Jezdit pouze řeky odpovídající obtížnosti a za vhodných vodních stavů, jezdit přizpůsoben aktuálním podmínkám – vesta, přilba, neoprén nebo vodácké oblečení odpovídající teplotě vody, vhodné boty, záchranný pytlík, dostatek jídla a pití. Nepřeceňovat svoje schopnosti, nesjíždět jezy či divoká místa, na kterých si lidé nejsou jistí, že je zvládnou, nejezdit pod vlivem alkoholu. Před jízdou na řece se naučit pádlovat ve vodácké škole nebo mít s sebou někoho zkušeného, kdo pozná, co je vhodné a co ne, připravit se na daný úsek přečtením kilometráže, zjistit si předpověď počasí.

Petr Ptáček, Náchod: Před vyplutím bych si měl zjistit aktuální vodní stavy, a pokud s vodou začínám, neměl bych vyplouvat za zvýšených průtoků. Na vodě bych pak měl jezdit se zkušenějšími, kteří mě naučí pádlovat a ovládat loď a zároveň poradí i s průjezdem náročných míst nebo na jezech. Jízda na řece vyžaduje specifické dovednosti, které se sám těžko naučím. A pamatujte na to, že alkohol není na řece nejlepší společník.

Mgr. Stanislav Hrdlička, Praha: Podrobně se seznámit s řekou, na kterou se chystám, stejně jako s předpovědí počasí. Ovládat loď, aby jela tam, kam chce vodák, ne kam ho žene voda. Každý by měl zvládat plavání v tekoucí vodě s peřejemi. Nepřehledné úseky si vždy prohlédnout ze břehu, a když se na to vodáci necítí, měli by loď raději přenést. Při problémech pak zachraňovat lidi, ne materiál. Zachraňovat ale tak, abych neohrozil svůj život.

Pavel Šálek, Praha: Zvážit splutí za zvýšeného stavu vody v řece, neboť obtížnost může být ve skutečnosti mnohem vyšší. Na vodu by se nemělo jezdit pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.Před sjetím jezů anebo nebezpečných míst si napřed tato místa prohlédnout a v případě jakýchkoliv pochybností na ně nejezdit. Pokud vodáci jedou ve skupině, měli by si určit první loď, kterou nikdo nepředjíždí, a poslední, za kterou nesmí nikdo zůstat. V případě vzniku krizové situace ihned volat záchranáře. Zachraňovat s chladnou hlavou – skok pro zachraňovaného je krajní řešení a vodák při něm riskuje život.

Co by vodákům na lodi při sjíždění řeky nemělo chybět?

Mgr. Jiří Šťastný, Ph.D., Brno: Loď zabezpečená proti potopení, pádlo, vesta, přilba, záchranný pytlík, vhodné oblečení a obutí, jídlo a pití na celý den (ne alkohol), náhradní oblečení ve vodotěsném obalu, informace o daném úseku, zkušenosti, pěkné počasí a dostatek vody.

Petr Ptáček, Náchod: Kromě ochranných prostředků, kterými jsou například vodácké vesty a vhodná obuv, by vodáci neměli zapomínat ani na házecí pytlíky. Je to záchranná pomůcka, která dokáže rychle vyřešit nebezpečnou situaci. Jedná se o plovoucí lano signální barvy smotané v pytlíku, jenž lze hodit tonoucímu, a za které ho pak přitáhnete do bezpečí ke břehu. Důležité je ale předem si vše vyzkoušet. V reálné situaci není čas na chyby.

Mgr. Stanislav Hrdlička, Praha: Vodácké oblečení, hlavně nepromokavá bunda, záchranná vesta a boty s pevnou podrážkou, které nejdou zout, aniž by se musela rozvázat tkanička či povolit zip, jinak vás prudký proud zuje sám. Lékárna s prostředky na ošetření krvácejících ran, házečka, tedy lano určené k záchraně plavajícího vodáka. Něco k pití; někdy se jízda neočekávaně protáhne a žízeň je zlá věc. Náhradní pádlo, alespoň jedno pro skupinu lidí. Funkční mobil, kterým mohu v případě nouze zavolat pomoc.

Pavel Šálek, Praha: Doporučil bych se před vyjetím na vodu podívat na web www.nebezpecnejezy.cz , kde jsou nebezpečné jezy popsané podle řek, nafocené a kde jsou také obecné informace o záchraně. Na vodu je třeba jet s čistou hlavou a s respektem. Řeku nemohu předstihnout anebo porazit, nesoupeřím s ní. Ona mne toleruje.

Jakých nejčastějších chyb se vodáci dopouštějí?

Mgr. Jiří Šťastný, Ph.D., Brno: Jezdí pod vlivem alkoholu, nejsou vybaveni bezpečnostními pomůckami – vesta, přilba, záchranný pytlík. Podceňují teplotu vody – zvlášť na jaře má voda velmi nízkou teplotu, i když sluníčko pěkně hřeje. Po zvrhnutí pak dojde velmi rychle k podchlazení. Dost často neumějí pádlovat ani se pohybovat na řece – neumějí číst vodu, přeceňují svoje schopnosti a většinou z neznalosti se pouštějí do míst, která jsou pro ně velmi nebezpečná.

Petr Ptáček, Náchod: Obvykle to jsou malé zkušenosti s tekoucí řekou a s ovládáním lodě. Ten, kdo umí loď dobře ovládat a umí „číst vodu“, se obvykle nedostává do nebezpečných situací. U začínajících vodáků se malé zkušenosti nejčastěji projeví na nebezpečných jezech, kde neodhadnou sílu proudu a splouvají jezy, které by zkušený vodák obloukem obnášel. I zdánlivě nízké jezy mohou zabíjet.

Mgr. Stanislav Hrdlička, Praha: Podcenění vodáckého terénu, nebo spíše přecenění svých schopností. Nedostatečná teoretická příprava. Na řekách jsou notoricky známá nebezpečná místa, přesto se v nich každý rok někdo utopí. Absence jakékoliv znalosti o sebezáchraně nebo záchraně druhého. Alkohol. Panika při řešení problémů.

Pavel Šálek, Praha: Požití alkoholu, přecenění vlastních zkušeností a sil, neznalost pohybu ve vodě, na kterou jedu. Podcenění průtoku v řece, kdy třeba navýšení o pouhých 5 cm může znamenat, že se z relativně bezpečného jezu stane smrťák. Podcenění významu plovací vesty a helmy, nedostatečné informace o řece, na kterou jedu.


Přihlásit