Crashtest Škoda KODIAQ 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2017

Program Euro NCAP letos slaví dvacet let od svého založení. Za tu dobu otestoval bezpečnost stovek automobilů a pomohl zachránit život desítkám tisíc lidí. Před několika dny jeho přísnými nárazovými zkouškami prošel i český hit Škoda Kodiaq. Historicky první SUV mladoboleslavské automobilky nezklamalo a získalo maximální počet hvězd. Mimo Kodiaqu přinášíme výsledky dalších devatenácti modelů otestovaných v posledním půlroce.

Dobrá rada

Při výběru nového vozu doporučujeme volit ten, který je vybaven systémy aktivní bezpečnosti, které umí nárazu zcela předejít nebo alespoň výrazně snížit nárazovou rychlost. Celkově nejbezpečnějším vozem je Volvo S90 (*****, 88 %). Stejně bezpečně se podle odborníků z Euro NCAP můžete cítit i v kombi verzi V90. Bez obav se můžete vydat na cesty i ve většině testovaných SUV. Mezi levnějšími vozy nižší střední třídy příjemně překvapil Hyundai Ioniq (*****, 83 %). Z malých vozů se výborným hodnocením může pochlubit Nissan Micra ve verzi s balíčkem aktivní bezpečnosti (*****, 82 %). Zato v případě sporťáku Ford Mustang buďte ostražití. Jde o jediné auto, které získalo pouze dvě hvězdy. 

Když Euro NCAP v únoru 1997 rozbil svých prvních pár desítek osobních automobilů a zveřejnil výsledky přelomových nezávislých testů, reakce byly doslova bouřlivé. Odhalil do té doby neznámé závažné bezpečnostní nedostatky několika bestsellerů. U Fiatu Punto došlo k povolení sloupku předních dveří, v Nissanu Micra pasažérům hrozilo vážné poranění břicha, v Opelu Corsa to odnesly nohy a kotníky cestujících, Renault Clio měl potíže s ochranou hrudníku. Doslova katastrofálně dopadly výsledky Roveru 100. Crashtest byl posledním hřebíkem do rakve zastaralého modelu a předznamenal postupný zánik značky Rover.

Řada spotřebitelů byla alarmujícími prohřešky známých značek doslova šokována. Program Euro NCAP v několika případech zcela vyvrátil tvrzení automobilek, jejichž marketing vozy představoval takřka jako nezničitelné tanky. Není proto divu, že se Euro NCAP stal – alespoň ve svých začátcích – trnem v oku některých výrobců.

Bolestivý porod

Snahy o vytvoření testovacího programu, který by měl za cíl ověřovat bezpečnost vozů, motivovat a spolupracovat s výrobci na jejich vylepšení, bylo v Evropě možné zaznamenat už v 70. letech. Evropská komise pro bezpečnost vozidel (EEVC) měla v roce 1994 připravený náčrt zkoušek, které svou přísností výrazně překonávaly homologační testy. Snaha EEVC se setkala s výrazným odporem automobilek. Ještě v témže roce přišlo britské ministerstvo dopravy s nápadem vytvořit NCAP, program pro hodnocení nových vozů. Návrhem Britů se zabývala Evropská komise. V roce 1996 se k programu přidala Švédská národní silniční administrativa, Mezinárodní automobilová federace a také mezinárodní instituce sdružující spotřebitelské organizace International Consumer Research & Testing, k jejímž hrdým členům se řadí i dTest. Program Euro NCAP byl na světě.

Jak už jsme zmiňovali výše, Euro NCAP se zpočátku u některých automobilek nesetkával s kladným přijetím. Obrovský nárůst zájmu o bezpečnost automobilů ze strany médií a především spotřebitelů, který Euro NCAP pomohl vyvolat, však přinesl obrat. Vozy, které v testu získaly nejvyšší hodnocení, se prodávaly výrazně lépe než propadlíci. Automobilky pochopily marketingový přínos dobrých výsledků a z dřívějších oponentů se stali bratři ve zbrani v rámci snahy zvýšit bezpečnost na evropských silnicích. Zisk nejvyššího počtu pěti hvězd je prestižní záležitost.

Motivovat koncerny k výrobě bezpečnějších a lépe vybavených vozů je hlavním cílem programu Euro NCAP. Konstruktéři také na základě výsledků nárazových zkoušek mohou poznat na první pohled neviditelné bezpečnostní nedostatky a podniknout kroky k jejich odstranění. Výsledky těchto snah jsou velmi povzbudivé. Evropská rada bezpečnosti dopravy odhaduje, že od roku 1997 bylo díky testům Euro NCAP zachráněno 78 000 lidských životů. Pracovníci z Euro NCAP si uvědomují, že pouze zmírňovat následky srážek nestačí. Auto by v ideálním případě mělo srážce umět samo předejít, a tím minimalizovat nejen riziko zranění pasažérů, ale i materiální škody na voze. Řada moderních automobilů je vybavena systémy aktivní bezpečnosti. Euro NCAP loni upravil testovací program tak, aby popíchl automobilky k častějšímu zařazování aktivní bezpečnosti do základní výbavy.

  • Škoda Kodiaq při zkoušce čelního nárazu.

  • Kodiaq po ofsetovém nárazu.

  • Kodiaq po bočním nárazu.

Kodiaq – slušný, byť ne dokonalý

Zaměřme se na vůz, který české motoristy z letos otestovaných vozů zajímá asi nejvíce – detailní hodnocení ostatních modelů, které naleznete v tabulce, jsou volně k dispozici na našem webu. Model Kodiaq, který Škoda vyrábí ve svém závodě v Kvasinách, prošel stejně jako všechny ostatní vozy řadou velmi přísných zkoušek, jejichž krátký popis uvádíme v sekci Jak testujeme.

Zkouška ochrany dospělých cestujících dopadla nejlépe. Ve zkoušce předního nárazu částí i celou šíří vozu byli řidič i pasažéři ve většině případů chráněni dobře nebo přijatelně. Výjimkou byla pouze oblast hrudníku u řidiče při nárazu částí vozu a hrudník pasažéra na zadním sedadle při nárazu celou šíří. V obou případech byla udělena průměrná známka. Testy bočního nárazu prošel Kodiaq na jedničku. Zvládl i náraz do sloupu, který umí prověřit pevnost boční konstrukce. Dobré výsledky byly naměřeny na krku figurín při nárazu zezadu.

Nárazové zkoušky s dětskými figurínami odhalily nevyhovující ochranu krku desetiletého dítěte při čelním nárazu. Ostatní partie větších i menších dětí jsou při čelním i bočním nárazu chráněny dobře nebo přijatelně. Plusové body byly uděleny za možnost vypnout airbag spolujezdce na předním sedadle a umístit zde dětskou autosedačku proti směru jízdy – podmínkou bylo, že informace o stavu airbagu musely být jasně zřetelné a srozumitelné.

A co se stane s chodcem v případě čelní srážky s Kodiaqem? Náraz hlavy do kapoty dopadl na většině jejího povrchu dobře nebo přijatelně, nevyhovující hodnoty byly naměřeny, tak jako u většiny automobilů, kolem sloupků předního skla. Nárazník vozu získal maximum bodů, zato náraz do pánevní oblasti nedopadl nejlépe. Kodiaq je vybaven systémem autonomního krizového brzdění, který umí detekovat chodce. V testu si vedl přijatelně.

Zato v testu aktivní bezpečnosti si autonomní krizové brzdění stálo velmi obstojně. Prakticky ve všech testovaných scénářích se mu podařilo kolizi zcela zabránit. Součástí standardní výbavy je také řidičem nastavitelný omezovač rychlosti a dále signalizace nezapnutí bezpečnostních pásů pro první i druhou řadu sedadel. Zamrzí jen, že systém pro udržení vozidla v jízdním pruhu je u Kodiaqu dostupný pouze jako příplatková výbava.

Bodování crashtestů

Hodnocení crashtestů se od klasických testů liší. Euro NCAP používá bodový systém. Za ochranu dospělých je možné získat maximálně 38 bodů, ochrana dětí může být ohodnocena nejvýše 49 body. Na ochranu chodců vychází nejvýše 42 bodů a nejlepší možný výsledek za aktivní bezpečnost se rovná 12 bodům. Procentuální hodnocení jednotlivých sekcí odpovídá poměru získaných bodů vůči dosažitelnému maximu.

Crashtesty

Databáze testovaných výrobků

Crashtesty (839 výrobků)
poslední aktualizace: 25.10.2022


Přihlásit