Chytré chůvičky Aristotle čelí kritice

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 19.5.2017   

Aristotle, přístroj kombinující vlastnosti systému chytré domácnosti a dětské chůvičky, čelí kritice. Zástupci rodičů považují výrobek za přístroj sloužící k těžení osobních dat, který navíc zahrnuje děti reklamou. Pochybnosti panují i ohledně kvality zabezpečení získaných dat.

Chůvičky Aristotle, které v licenci od hračkářské společnosti Mattel vyrábí společnost Nabi, připomínají systém chytré domácnosti Google Home, jen jsou o něco větší a barevnější. Oproti zmíněnému systému ovšem obsahují i webkameru s wi-fi připojením, která umožňuje rodičům sledovat svého potomka celých 24 hodin.

Mnohým rodičům se ovšem myšlenka na podobný přístroj příliš nepozdává. Minulé zkušenosti ukázaly, že chůvičky zasílají data přes nezabezpečené připojení a nabourat se do nich je velmi snadné. Výrobce proto přislíbil, že si dá na bezpečnosti zasílaných dat obzvlášť záležet.

Větší problém však mají zástupci neziskové organizace Council for Commercial Free Childhood (CCFC) s tím, že Aristotle neustále zaznamenává osobní a citlivá data těch nejmenších, a také že chytrá chůvička slouží pro šíření reklamy. Celý koncept chytré chůvičky pak organizace považuje za pochybný.

CCFC se obává dopadu podobné techniky na vývoj dítěte. Chytrá chůvička totiž umožňuje přenos zvuku a obrazu na dálku oběma směry, takže například umožňuje uspávání dětí či čtení pohádek na dálku. CCFC se proto ptá, co se stane, když se odstraní fyzický aspekt přítomnosti.
Výrobci Nabi ani Mattel se k připomínkám CCFC zatím nevyjádřili.

Děti a chytré technologie, to je téma, které v současnosti hýbe světem. Dobře známá je aféra s panenkou My friend Cayla, která záznamy dětských konverzací zasílala třetím stranám a používala je k cílení reklamy. Její prodej byl již zakázán třeba v Německu. Jiná aféra se týkala plyšáků Cloudpets, do nichž mohli rodiče přes bezdrátové připojení nahrát vzkaz pro své ratolesti. Hackeři však napadli cloudové uložiště, které hračky používaly, a dostali se k nahrávkám i osobním a přístupovým údajů uživatelů.
 

Přihlásit