Nepoctivci útočili přes Google Documents

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.5.2017   

Google zaznamenal první případ phishingu, kdy se neznámí pachatelé snažili proniknout skrze falešné e-maily do uživatelových Google Documents. Píše o tom britská spotřebitelská organizace Which?.

Postup pachatelů byl obvyklý. V oficiálně vypadajícím e-mailu měl adresát kliknutím na odkaz potvrdit svou identitu. Následně byl přesměrován do falešné aplikace „Google Docs“ a požádán, aby jí dal svolení ke zpracování osobních dat. Pokud tak učinil, nepoctivcům již nic nebránilo odcizit jeho přístupové údaje. Podvodná zpráva se navíc rozeslala i všem jeho kontaktům v adresáři.

E-maily byly sice věrnou kopií oficiálních upozornění, odeslány byly ovšem z adresy, která evidentně nespadala pod Google Documents. Google tak byl některými všímavými uživateli brzy upozorněn na šířící se hrozbu a rychle zasáhl. Do hodiny od nahlášení byly podle Which? nakažené stránky odstraněny a přístup k účtům navrácen jejich uživatelům. Ti by si podle Google měli raději znova v nastavení účtu projít kontrolou zabezpečení.

Jedná se o první případ, kdy se nepoctivci zaměřili phishingovými metodami na Google Documents. Jejich cílem sice bylo podle vyjádření Google zejména odcizení obsahu e-mailové schránky a kontaktů, i tak se ovšem otevírá otázka bezpečnosti obsahu, uloženého v cloudových službách. Jak prokazuje i tento případ, zabezpečení může být sebelepší, nejslabším článkem je téměř vždy sám uživatel
 

Přihlásit