Není Fantom jako Fantom

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.5.2017   

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest varuje příznivce muzikálů před společností Asa Event, která se svou produkcí objíždí menší města. Diváky láka na představení pojmenovaná jako Fantom Opery či Bídníci. Verze, která na pódiu zazní, má ovšem se slavnými muzikály společný jen námět. 

Asa Event láká diváky na „původní verze“ Bídníků či Fantoma opery, plakáty odkazují na slavná představení Andrewa Lloyd-Webbera či Claude-Michela Schönberga. Diváci, kteří se těšili na známé melodie, ovšem z divadel odcházejí zklamaní a představení označují za frašku. Promotéři totiž opomněli uvést, že se nejedná o slavné broadwayské muzikály, ale jen o díla se stejným námětem.

Knižním verzím Bídníků i Fantoma Opery již dávno vypršel copyright. Na tom, že se je rozhodne zpracovat jiný autor, není z hlediska zákona nic špatného. Promotéři se ovšem dopouštějí klamavé reklamy, když v divácích vzbuzují dojem, že spatří známé muzikály, zejména pak v kombinaci se slovním spojením „původní verze“.

Asa Event se brání, že označení „původní verze“ odkazuje na původní německou verzi obou muzikálů, kterou napsalo skladatelské duo Gerber a Wilhelm v devadesátých letech. Právě s touto verzí objíždí produkce společnosti Asa Event menší města na západě Německa. Odvolává se také na stovky tisíc spokojených zákazníků, kteří si vychutnali představení v netradičním provedení.

Spotřebitelské organizaci se ovšem obchodní model společnosti Asa Event nelíbí a považuje ho za klamání diváků. Příznivce muzikálů také varuje před novým představením ze stejné produkce. I Zvoník od Matky Boží v provedení společnosti Asa Event má s muzikálem od Disneyho společný jen námět. Načasování turné se ovšem kryje s licencovanou produkcí, která bude hrát v Berlíně.
 

Přihlásit