Parfémy s feromony přitažlivost nezvýší

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.5.2017   

Australští výzkumníci mají špatné zprávy pro ty, kteří chtějí svou přitažlivost podpořit parfémem s feromony. Podle nich se jedná pouze o placebo. O výzkumu informuje německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest.

Výzkum se týkal parfémů a kosmetiky, do nichž byly přidány pohlavní hormony androstadienon a estratetraenol. Výzkumníci ze Západoaustralské univerzity měřili, jak pokusné osoby hodnotily přitažlivost figurantů a figurantek, kteří použili přípravky s jedním či druhým feromonem, případně i s jejich směsí. Pokus byl proveden jak na mužích, tak na ženách.

Výsledek byl jednoznačný. Pokusné osoby nepovažovaly figuranty za přitažlivější pod vlivem feromonů, ani v případě jejich kombinace. Naměřené rozdíly odpovídaly použití placeba. Parfémy a kosmetika s feromony tak možná mohou posloužit pouze ke zvýšení ega toho, kdo je používá.

V tomto případě se naštěstí jedná pouze o neúčinný, avšak zcela neškodný přípravek. Jinak tomu je například u mnohých „přírodních“ doplňků na potenci, které často obsahují účinné látky z léků na předpis. Mnohdy se v nich vyskytuje i sildenafil, tedy účinná látka dobře známé „modré pilulky“ Viagra.
 

Přihlásit