Dětské koutky

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2017

Nakupování je běžnou a pro některé dospělé i oblíbenou činností. Pokud v rodině nefungují hlídací prarodiče, případně starší sourozenci, musejí rodiče často brát na nákupy i malé děti. Dobrou volbou pro využití jejich času během nákupu mohou být dětské koutky.

Vztekající se dcera vezoucí se v nákupním vozíku, křičící syn, kterého matka na pokraji nervového zhroucení vláčí za sebou a za doprovodu tišících frází adresovaných oběma potomkům bezmyšlenkovitě bere z regálů nejrůznější suroviny. To je scéna, která je poměrně často k vidění v supermarketech i jiných obchodech.

Každý, kdo sem alespoň jednou zabloudil, asi vytuší, že v takové atmosféře se dá v klidu nakupovat opravdu těžko. V košíku tak často končí potraviny a jiné výrobky, které vlastně nakupující vůbec nepotřebuje. Řešení pro rodiče nabízejí v nákupních centrech dětské koutky, kam je možné děti na dobu nákupu, případně jiných pochůzek, umístit. Ve většině koutků si poradí s dětmi už od tří let, pokud byste sem chtěli dát i dítě mladší, musí mít plnoletý doprovod. Horní věková hranice bývá obvykle stanovena na 12 let.

Ve většině koutků zabaví děti na dobu od několika desítek minut do tří hodin, přičemž za hodinu zaplatí rodiče zhruba 40 až 80 Kč (záleží na konkrétním koutku, viz tabulka níže).

Kromě dětských koutků v nákupních centrech, kde je personál, který na děti dohlédne, lze využít i koutky v kavárnách či restauracích, kde se děti zabaví, a rodiče si tak mohou v klidu vypít kávu nebo sníst zákusek. Jak ukázala anketa, velmi oblíbené jsou také dětské herny, kde si rodiče hlídají dítě sami. Většinou je jejich součástí menší kavárna, kde si mohou dát nějaké občerstvení a seznámit se s ostatními rodiči.

Dětské koutky v nákupních centrech

název
město
doporučený věk dítěte
pobyt do 60 minut (Kč)
pobyt 61 - 90 minut (Kč)
pobyt 91 - 120 minut (Kč)
pobyt 121 - 150 minut (Kč)
pobyt 151-180 minut (Kč)
max. doba pobytu (min)
otevírací doba
plocha koutku (m2)
celková kapacita dětí
prostředí
Globus Brno Brno od 3 do 12 let 44 74 104 134 164 180 8-20 50 18 Zvířátka na cestách
Avion Shopping Park Ostrava od 3 do 12 let 49 79 109 139 169 180 10-21 207 45 Svět kolem nás
Olympia Plzeň Plzeň od 3 do 12 let 58 88 118 148 178 180 9-21 237 52 Dinosauří svět
Nákupní centrum Chodov Praha od 3 do 12 let 78 108 138 168 198 180 9-21 119 63 Filmohrátky
Nákupní centrum Metropole Zličín Praha od 3 do 12 let 78 108 138 168 198 180 9-21 552 66 Aztécká pyramida
Novodvorská Plaza Praha od 3 do 12 let 52 82 112 142 172 180 9-21 77 25 Country & Western
Nový Smíchov Praha od 3 do 12 let 68 98 128 158 188 180 9-21 161 43 Zvířátka na louce
Řazení dětských koutků je abecedně dle města, ve kterém se nacházejí.

Pravidla a zodpovědnost

Rodič odpovídá za dítě i po dobu jeho pobytu v dětském koutku, pokud není hlídáním pověřena jiná osoba. Ponechá-li rodič dítě bez náležitého dozoru, dopouští se tím přestupku a může mu být uložena pokuta až do výše 50 tisíc korun. Za případné úrazy, které dítě v koutku utrpí, provozovatel neodpovídá.

Jinak tomu bude za situace, kdy je v rámci provozu dětského koutku nabízeno placené hlídání dětí jeho zaměstnanci. V takovém případě musí zaměstnanec splňovat odbornou způsobilost podle toho, jak staré děti jsou mu svěřeny. Za každých okolností je provozovatel dětského koutku povinen zajistit bezpečnost a hygienickou nezávadnost prostředí určeného dětem a zde umístěných hraček. Podrobná pravidla provozování dětských koutků ovšem žádný zákon nestanoví, odpovědnost provozovatele v případě onemocnění dítěte tak bývá ve většině případů sporná.

Dobře proto vždy pročítejte provozní řad dětského koutku, jehož pravidly je třeba se řídit, a zajímejte se o to, jakým způsobem zajišťuje provozovatel údržbu jeho prostor. Máte-li podezření, že dětský koutek nesplňuje požadavky na hygienickou nezávadnost, se stížností se můžete obrátit na příslušnou krajskou hygienickou stanici.

Anketa mezi rodiči

Co české matky oceňují na dětských koutcích, a co je na nich naopak štve? Zeptali jsme se několika z nich.

Co na dětských koutcích nejvíce oceňujete?

Helena Zdráhalová, Dobřichovice: Oceňuji, když mají kvalitní nerozbité hračky, atrakce a hračky, které nemáme a například z prostorových či finančních důvodů nemůžeme mít doma – různé prolézačky a podobně. Dávám přednost koutkům, kde je čisto, hodně prostoru, aby si děti nešlapaly po hlavě, protože dcera se v malých stísněných prostorách plných dětí bojí, a kde je také dobře vybavené zázemí, například čisté toalety s přebalovacím pultem nebo možnost ohřevu jídla – nejlépe tedy volně přístupná mikrovlnná trouba. Vyhovují mi také takové prostory, kde si můžu sednout ke stolu a vypít si v klidu kávu a přímo od stolu vidím do herny, takže mám dceru stále na očích.

Monika Jermářová, Praha: V zimě a při nevlídném počasí je v koutcích teplo a sucho, všeobecně pak oceňuji jiné hračky a atrakce, než máme běžně doma a než jsou na hřištích – dcera si tam tedy dokáže dlouho vyhrát a sama se zabavit. Většinou bývají k dispozici na záchodech i přebalovací pulty a nočníky, což velmi vítám.

Lucie Babinská, Újezd nad Lesy: Oceňuji, když je v koutku spousta různých hracích prvků a jiných dětí, se kterými se ty moje mohou kamarádit.

Lucie Křenková, Černošice: Na dětských koutcích oceňuji hlavně vybavení, je pro mě důležité, aby to tam mou dceru bavilo a také aby to pro ni bylo bezpečné. Velikost mi je celkem jedno a otevírací doba taky.

Jak často využíváte službu dětského koutku?

Helena Zdráhalová, Dobřichovice: Dětské koutky, hlavně ve formě heren, kam se chodí cíleně za tím, že si tam dítě může hrát, využívám zvláště během zimního období docela často, několikrát do měsíce. Je to možnost, jak s dítětem vyrazit někam ven, do jiného prostředí, mezi jiné děti, se kterými si může hrát a trochu se socializovat, a zároveň nebýt venku v mrazu. Také je to ideální místo, kde se v zimě sejít s přáteli, kteří mají také děti. Jakmile ale začne trochu lepší počasí, chodíme spíše na venkovní hřiště.

Monika Jermářová, Praha: Za dva roky jsem byla v dětském koutku dvakrát – a to vždy v zimě, když jsem měla sraz s jinou kamarádkou s dítětem, která koutky navštěvuje. Přišlo mi to jako dobré místo pro setkání – místo, kde je teplo a děti si tam můžou pohrát a já si můžu dát něco dobrého. Dcera je divoká, tak jsem s ní raději venku nebo někde, kde je více prostoru a možností se vydovádět.

Lucie Babinská, Újezd nad Lesy: Do dětských koutků jsme chodili hlavně když byly děti hodně malé. Chodili jsme tam převážně v zimních měsících nebo když bylo špatné počasí, asi 2-3krát týdně. Teď už je navštěvujeme méně.

Lucie Křenková, Černošice: Chodíme do dětského centra každý pátek, minimálně jednou za měsíc ale využíváme i restaurační koutky.

Co vám v dětských koutcích nejčastěji chybí, co vás na nich štve?

Helena Zdráhalová, Dobřichovice: Vadí mi špína – špinavé podlahy, hračky, toalety a podobně. Rozčiluje mě také, když nechávají v hernách rozbité hračky, které pak bývají často nebezpečné, protože mají ostré ulomené hrany. Znám jen pražské herny, tak to nemůžu vztahovat na celou Českou republiku, ale zdá se mi, že je málo heren, kde by bylo dobře vyřešené prostorové uspořádání. Líbí se mi, když je herna uspořádaná jako jeden velký prostor, v němž mohou rodiče zároveň sedět u stolu a dítě si ve stejném prostoru může hrát. Často bývají tyto prostory rozdělené do dvou místností, rodiče i děti tak neustále pobíhají sem a tam. Chápu, že je to obvykle z bezpečnostních důvodů, ale byla jsem v několika hernách, kde byl prostor vyřešený tak, že jsou místa pro sezení a hraní oddělená jen nějakou nízkou přepážkou nebo jsou místa k sezení pro rodiče citlivě zakomponovaná přímo do prostoru herny. Zatím jsem nenarazila na hernu, kde by nabízeli vhodné jídlo pro malé děti. Obvykle nabízejí jen dobrou kávu a zákusky pro rodiče, ocenila bych ale také, kdyby bylo možné pro dítě objednat i nějaké dobré nepřesolené jídlo, polévky k obědu, případně čerstvé ovocné nebo zeleninové přesnídávky na svačinu.

Monika Jermářová, Praha: Štve mě moc řvoucích dětí a matky, které své děti nechávají dělat si, co chtějí. Hrozí pak zbytečné konflikty, vztekání a pláč, ale to i venku na hřišti, a takový pocit frustrace, že jsem někde zavřená ve specifickém prostoru a snažím se na chvíli „zbavit“ dítěte a/nebo ho zabavit.

Lucie Babinská, Újezd nad Lesy: Štve mě, že některé koutky jsou za poplatek, že se vydělává na dětech.

Lucie Křenková, Černošice: Co jsme zatím navštívili dětské koutky, tak mi tam ani nic moc nechybělo. Vždycky jsme byli spokojení. Akorát mě štve, že se najdou maminky, které tam vezmou nemocné dítě například s rýmou. 


Přihlásit