Časté otázky: Dětské kočárky

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2017

Jakých chyb se dopouštějí rodiče při používání kočárku a čeho by se měli vyvarovat? Přečtěte si názory odborníků, kteří se dětem dlouhodobě věnují. Odpovídala dětská lékařka a tři dětské fyzioterapeutky.

Za jakých okolností může mít pobyt v kočárku negativní vliv na vývoj dítěte?

MUDr. Helena Holá, Praha: Rodiče by měli respektovat psychomotorický vývoj dítěte, to znamená například neposazovat dítě v kočárku do doby, než opravdu samo stabilně sedí. Pokud rodiče koupí malý kočárek, dítě vyroste a ještě není schopno sedět, pak bude na malém prostoru limitováno v pohybu, bude nespokojené. Další důležitou věcí se z mého pohledu jeví zabezpečení dítěte v kočárku, aby nevypadlo.

Markéta Růžičková, DiS., Praha: Pokud se jedná o malé miminko v korbě, negativní vliv může mít malý prostor, kde je dítě stísněné. Když má skrčené nožičky nebo se opírá hlavou o stěnu, je mu to velmi nepohodlné a může jej to stáčet k jedné straně, což zapříčiní asymetrii hlavy a trupu. Negativní vliv může mít také předčasné posazování do sportovních kočárků. Pokud dítě ještě samo nezvládne sed, v kočárku se hroutí k jedné straně, což je velmi nezdravé na správný vývoj páteře a svalů trupu. Když je dítě položené na bříšku a terén, po kterém jede kočár, je příliš hrbolatý, může dojít k přetížení krční páteře, jelikož dítě dostatečně nezvládá držet hlavu ve vzpřímené poloze. To ale neznamená, že by dítě nemělo jezdit v poloze na bříšku, ba naopak, jen je nutné přizpůsobit terén (jezdit po asfaltu) a dobu jízdy.

Mgr. Jana Tůmová, Ph.D., Praha: Negativní vliv na vývoj dítěte má hlavně pasivní sed v kočárku předtím, než se dítě samo posadí ve volném prostoru. Nevhodně se tím přetěžují zádové svaly a blokuje se přirozený vývoj.

Bc. Žaneta Kohoutková, Ostrava: V případě, že je dítě v kočárku velkou část svého bdělého stavu, je nutné zajistit, aby mohlo pravidelně měnit svou polohu. To znamená, že kočárek by měl být dostatečně prostorný, aby si dítě mohlo plně natáhnout nohy a rozpažit ruce. Pro správný vývoj dítěte je nutné polohovat jej i v kočárku v pozici na břiše, případně na bocích, aby se předcházelo deformaci hlavičky. Negativní vliv na vývoj dítěte při pobytu v kočárku má jednostranná stimulace, například hračka stále zavěšená na jedné straně. Dále také vyvyšování korbičky do šikmé plochy, kdy se děti musejí lehce zapírat nožkama, aby neklouzaly dolů (pokud se již nezabrzdí o dolní část korby), místo toho, aby i v kočárku mohly nožky zvedat a trénovat hluboké břišní svalstvo, případně polohování dítěte do sedu v období, kdy na to ještě není motoricky zralé.

Čeho by se měli rodiče při používání kočárku vyvarovat?

Markéta Růžičková, DiS., Praha: Pořizování malého kočárku. Dítě by mělo být v prostoru korby do doby, než se samo posadí, což je přibližně okolo 9. měsíce. Je tedy důležité pořídit kočárek s dostatečně dlouhou a širokou korbičkou, zvlášť pokud lze předpokládat, že dítě bude po rodičích velké. Sportovní verze kočárku by měla umožnit úplné sklopení zádové podpěry (do roviny), aby dítě i nadále mohlo jezdit v lehu na zádech nebo na břiše. Rodiče by neměli tolik hledět na design kočárku, ale především na pohodlí dítěte.

MUDr. Helena Holá, Praha: Rodiče někdy dítě nezajistí upínacími popruhy či kšíry a dítě pak z kočárku při neopatrné manipulaci vypadne. Zažila jsem u dětí zlomenou klíční kost či otřes mozku.

Mgr. Jana Tůmová, Ph.D., Praha: Rodiče by měli používat kočárek vhodný pro věk jejich dítěte. Hluboký kočár je použitelný tak do šestého měsíce. Poté se tam miminko většinou už nevejde a v poloze na zádech bez možnosti pozorovat okolí se i dost nudí. Od šestého do dvanáctého měsíce jsou proto vhodné sportovní kočárky s pevnými zády a s možností úplného položení. Zde děti rády jezdí v poloze na břiše se zvednutou stříškou nebo v polosedu s oporou zad. Golfové hole jsou vhodné pro děti od jednoho roku a používají se spíše na cestování nebo rychlý přesun dítěte.

Bc. Žaneta Kohoutková, Ostrava: Rodiče by se měli vyvarovat jednostranné stimulace dítěte, naklánění korbičky do šikmé plochy a polohování dětí do sedu v období, kdy ještě nejsou schopny samy sedět, případně nelezou po čtyřech.

Jakých chyb se nejčastěji rodiče při používání kočárku dopouštějí?

MUDr. Helena Holá, Praha: Rodiče by si měli uvědomit, že při vstupu do budovy, kde je prudší nájezd, by měli tlačit kočárek před sebou a při vyjíždění z budovy naopak zase mít kočár za sebou, aby měli dítě pod kontrolou. Bohužel tyto chyby ze strany rodičů vidím téměř každý den.

Markéta Růžičková, DiS., Praha: Pořizují malou korbu, která nemá možnost úplného sklopení zádové podpěry u sportovní verze, předčasně děti v kočárku posazují – rodiče často v korbě podpírají záda a hlavu, aby dítě lépe vidělo. To může vést také ke stočení hlavy a trupu k jedné straně, čímž dochází k asymetrii.

Mgr. Jana Tůmová, Ph.D., Praha: Nejčastěji se rodiče dopouštějí pasivního posazování dětí. Myslí si, že dítě, které se v kočárku přitáhne do sedu, už samo sedí. Ale sed přichází v normálním vývoji většinou úplně naposledy, až po lezení a po stoji. Dítě, které se neumí samo posadit ve volném prostoru, je potřeba pevně upevnit horními pásy a zajistit mu tak oporu o záda. Pokud to dovolí počasí, děti jezdí v kočárku rády na břiše se zvednutou stříškou. Tak vidí nejlépe.

Druhou častou chybou je používání golfových holí u dětí mladších než jeden rok. Golfové hole většinou nemají tak dobrou oporu pro záda jako sportovní kočárek a jsou vhodné spíše pro děti, které už umějí chodit.

Bc. Žaneta Kohoutková, Ostrava: Nejčastější chyby, kterých se rodiče při používání kočárku dopouštějí, jsou zejména předčasné vyvyšování, aby děťátko vidělo, posazování, nedostatečné polohování na bříšku, jednostranná stimulace a neposkytnutí dostatečného prostoru pro správný psychomotorický vývoj dítěte.

Databáze testovaných výrobků

Kočárky 2016–2018 (52 výrobků)
poslední aktualizace: 3.5.2018


Přihlásit