Test extra panenských olivových olejů 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2017

Nejvyšší jakostní třída olivového oleje si svou dobrou pověst zasloužila příznivým složením mastných kyselin a přítomností zajímavých živin. Zároveň se zatím nenašlo nic, čím by mohl uškodit, a tak si naplno užívá roli potravinové hvězdy. Vyzkoušeli jsme, zda výrobci oleji jeho dobré jméno nekazí, a po necelých pěti letech znovu poslali 17 nejběžnějších značek do laboratoře, přímo k italským specialistům. Z výsledků jsme vyčetli velmi příjemnou zprávu – za dobrý olej není nutné příliš připlácet.

Olivový olej je nejvýraznějším symbolem Středomoří a lze říci, že evropskou civilizaci provází prakticky od kolébky. Ve starověku nacházel všestranné využití v potravinářství, výrobě kosmetiky a lil se například i do lamp. Posvítit si dnes dokážeme efektivněji, ovšem v kuchyni je olivový olej stále nenahraditelný.

Po čtyřech letech jsme znovu prověřili kvalitu extra panenských olivových olejů dostupných na českém trhu. Extra panenské olivové oleje představují nejvyšší jakostní třídu olivových olejů. K jejich výrobě se používají pouze olivy vybrané jakosti a olej z nich smí být získáván pouze mechanickým způsobem. Naši pozornost jsme věnovali nejběžnějším značkám dostupným v supermarketech a celkem jsme do laboratoře poslali 17 vzorků. Olivové oleje díky své vyšší ceně, vyplývající z jejich dobré pověsti, mohou svádět k falšování, proto jsou jejich pravost a kvalita legislativou velice přísně definovány. Laboratorní analýzy jsme svěřili italské laboratoři, která zjišťovala, zda vzorky splňují chemické a senzorické požadavky, které na extra panenský olivový olej kladou příslušné evropské předpisy.

Senzorické hodnocení olivových olejů je velice důležité a podle samotné ochutnávky lze olej zařadit do příslušné kvalitativní třídy. U extra panenských olivových olejů jsou vyloučeny jakékoliv vady chuti a vůně, například žluklost či zatuchlost. Zároveň musí vykazovat ovocnou chuť a vůni po zralých zdravých olivách. Variant, jak by mohl extra panenský olivový olej chutnat je celá řada, vyloučena není ani chuť nahořklá nebo štiplavá – obě souvisí s druhem a zralostí použitých oliv.

Chemických parametrů jsme sledovali celou řadu, část z nich svědčila o jeho pravosti - zda byl olej získán pouze z oliv. Další charakteristické chemické látky zas ukazovaly, zda byly k výrobě oleje použity kvalitní olivy a zda jeho lisování proběhlo šetrným způsobem. Zaměřili jsme se i na některé nežádoucí látky a nechali prověřit, zda se v oleji nevyskytuje kyselina eruková a organická rozpouštědla.

Žádný z testovaných výrobků neměl problémy vyhovět zákonným požadavkům, ovšem ukázalo se, že vyšší cena nemusí nutně znamenat i vyšší kvalitu.


Testované výrobky - olivové oleje (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Extra panenské olivové oleje (17 výrobků)
poslední aktualizace: 4.5.2017


Přihlásit