Airbagy Takata mohou být i ve zdánlivě bezpečných vozech

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 26.4.2017   

Smrtelně nebezpečné airbagy výrobce Takata se mohou vyskytovat v dalších vozidlech, a to i v takových, kterých se svolání do servisu vůbec nedotklo. Spotřebitelský server Consumerist informuje o případu, kdy airbag od společnosti Takata vybuchl ve voze, do něhož byl namontován jako náhradní díl.

Žena za volantem vozu Honza Accord z roku 2002 utrpěla těžká zranění, když airbag při mírném nárazu vybuchl a kabinu zasypal ostrými kovovými úlomky. Jeden z nich se jí zabodl do hrdla. Vůz měl být podle všech zpráv bezpečný, problémové airbagy se vyskytovaly pouze v modelovém ročníku 2001.

Na vině zde byli pracovníci vrakoviště, z nějž vůz pocházel. Jednalo se o bourané vozidlo, ve kterém původně kromě jiného chyběl airbag na místě spolujezdce. V rámci uvedení vozu do pojízdného stavu za účelem odprodeje do autobazaru do něj byly doplněny součástky z jiného bouraného vozu, o rok staršího Accordu. Před kupující pak personál autobazaru zatajil jak historii vozu, tak skutečnost, že použitý náhradní díl může být nebezpečný.

Zatím se jedná o ojedinělý případ, zato velmi nebezpečný precedens. Zatímco u vozů s přehledným původem si mohou motoristé podle VIN kódu snadno ověřit, zda by raději neměli navštívit servis, nebezpečné airbagy se mohou skrývat v mnoha zdánlivě bezproblémových vozech.

Aféra Takata má v současnosti na svědomí více než desítku mrtvých a stovky zraněných. Airbagy vybuchovaly kvůli použití nestabilního hnacího plynu dusičnanu amonného, který při vyšších teplotách a vzdušné vlhkosti expandoval a mohl roztrhnout plášť bezpečnostního prvku. O problémech s airbagy společnost věděla již několik let před vypuknutím aféry, informace se však snažila držet pod pokličkou.
 

Přihlásit