Reklama na Burger King umí aktivovat systém chytré domácnosti

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.4.2017   

Řetězec rychlého občerstvení Burger King si vysloužil kritiku za novou reklamu na svůj sendvič Whopper. Patnáctivteřinový šot se totiž pokoušel spustit systém chytré domácnosti Google Home a přinutit ho vyhledat recepturu hamburgeru. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Nová krátká reklama na hamburger Whopper by svým obrazem příliš pozornosti nevzbudila. Herec převlečený za zaměstnance řetězce rychlého občerstvení jen pronesl krátký monolog o tom, že 15 sekund je příliš málo na to, aby vyjmenoval všechny čerstvé ingredience v hamburgeru. Rozhodl se proto nechat to na systému chytré domácnosti. V závěru reklamy proto pronesl frázi „OK, Google, what is Whopper?“, kterou chtěl spustit uživatelův systém Google Home a přimět ho vyhledat seznam přísad ve jmenovaném sendviči.

V mnoha případech se podařilo skutečně uživatelův systém Google Home přinutit k přeříkání receptury Whopperu podle článku z internetové encyklopedie Wikipedia. Reakce uživatelů na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří vtipálci tak začali do stránky z encyklopedie vkládat „lákavé“ ingredience, jako je kyanid, nehty z palce u nohy či středně velké dítě. Další přidali sarkastické hodnocení Whopperu jako nejhoršího hamburgeru v nabídce Burger King.

Reklama se nelíbila ani společnosti Google. Po jednom dni upravila centrální nastavení chytrých domácností Google Home, aby se již nedaly spustit příkazem z reklamy. Na to však zareagoval i Burger King, který jednoduše změnil audiostopu v reklamním šotu.

Server Consumerist poukazuje na to, že se ne jednalo o první případ, kdy se některá společnost pokusila využít ve svůj prospěch skutečnost, že systémy chytrých domácností se dají aktivovat i hlasem ze záznamu. Připomíná i případy z minulosti, třeba ten z roku 2014, kdy se starší reklamě na herní konzoli Xbox podařilo hlasovým příkazem aktivovat přístroje chytré domácnosti. Dalším známým případem byl příběh zpravodajského výstupu jednoho televizního kanálu ze San Diega, který prostřednictvím systému chytré domácnosti Alexa jeho uživatelům objednal domečky pro panenky.
 

Přihlásit