TEST: 19 domácích pekáren ve srovnání

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 15.1.2009   

Některé domácí pekárny umí připravit velmi kvalitní chléb ovšem při vyšší spotřebě elektrické energie, dlouhé době přípravy a vysoké ceně. Na trhu lze ovšem nalézt i levnější přístroje, které pečou skoro stejně dobrý chleba, a to rychle a s nízkou spotřebou elektrické energie.
Z devatenácti testovaných výrobků obdrželo 14 známku „dobře“, jsou tedy vhodné ke koupi. Mezi nimi lze nalézt jak drahé výrobky v ceně okolo čtyř tisíc korun, tak levné „neznačkové“ výrobky. Ty lze pořídit již za cenu lehce přesahující jeden tisíc korun.
Čtyři pekárny propadly v zátěžové zkoušce, která se sestávala ze sedmi set pečících cyklů. U těchto přístrojů došlo k výraznému opotřebení, u pekárny Severin dokonce k poškození hnětací části.

V testu se posuzovaly senzorické vlastnosti upečeného chleba, a to na světlém a celozrnném chlebu, délka přípravy, spotřeba elektrické energie (ta se přitom u jednotlivých přístrojů liší až jedenapůlnásobně) a obsluha jednotlivých přístrojů. Nechyběly zkoušky zaměřené na elektrickou a tepelnou bezpečnost a zmíněný zátěžový test.

„Příprava dobrého chleba vyžaduje čas. U domácí pekárny ovšem spíše čekáme kompromis mezi kvalitou chleba a dobou přípravy,“ vysvětluje redaktor časopisu TEST Václav Beneš a dodává: „Tyto a další mnohdy zdánlivé maličkosti v praxi rozhodují o tom, zda po prvotním okouzlení se stane pekárna praktickým pomocníkem, nebo nevyužívaným předmětem někde vzadu ve skříni.“

Sypké směsi pro přípravu chleba v domácích pekárnách nenahradí průmyslově vyráběný chleba, především jim scházejí důležité stopové prvky, enzymy a další látky, z nichž se chléb ze skutečné mouky, vody, tuku a kvásku skládá. Nicméně výhoda domácího pečení chleba spočívá v pohodlnosti, rychlosti a v nezaměnitelném kouzlu a chuti čerstvě upečeného chleba.

Srovnání 19 domácích pekáren vychází v lednovém vydání časopisu TEST a na www.dtest.cz.

Dále v lednovém vydání čtenáři naleznou test šamponů pro jemné vlasy, dětských autosedaček, srovnání nabídek povinného ručení, informace o poplatcích za převod staršího automobilu nebo další díl seriálu o zámkových systémech.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 227 027 632
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 227 027 632

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2007 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 7302 výrobcích, varovalo před 471 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 467 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je členem mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT).Přihlásit