Bez potvrzeného e-mailu si s hrncem Anova neuvaříte

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.4.2017   

Výrobce chytrého tlakového hrnce Anova čelí kritice. Nedávný update znemožnil přístroj ovládat na dálku bez toho, aby si spotřebitel založil účet u provozovatele aplikace a sdílel s ním data. Výrobce po vlně kritiky umožnil hrnec ovládat alespoň pomocí rozhraní bluetooth. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Update aplikace pro ovládání chytrého tlakového hrnce Anova Precision Cooker z poloviny letošního dubna přinesl nemilé zprávy. Přístroj není dále možné ovládat na dálku bez toho, aby si spotřebitel v aplikaci založil účet a rovněž potvrdil svůj e-mail. Výrobce tento krok odůvodnil lepší personalizací a rozšířením služeb, uživatelům také nabídl možnost přes jednu aplikaci ovládat více přístrojů značky Anova.

Uživatelé se ovšem proti této změně bouří. Nelíbí se jim, že výrobce o nich chce sbírat osobní údaje, ani skutečnost, že bez registrace se z donedávna velmi praktického přístroje stal jen běžný a poněkud předražený tlakový hrnec. Společnost Anova byla krátce po zveřejnění updatu stížnostmi nespokojených zákazníků téměř zavalena.

Výrobce se sice ještě několik dní snažil spotřebitele přesvědčit, že zavedení účtu je pouze pro jejich dobro a že získaná data nebude sdílet s žádnou třetí stranou, nakonec ale požadavkům nespokojených zákazníků ustoupil. Další aktualizace alespoň částečně navrátila možnost ovládat hrnec bez přihlášení, ovšem pouze za pomoci rozhraní bluetooth. Ti, kteří se rozhodnou ovládat přístroj bez přihlášení, nebudou mít přístup k databázi receptů, jíž výrobce poskytuje.

Aktualizace neřeší potíže zákazníků, kteří by chtěli přístroj ovládat přes wi-fi. K tomu je stále třeba založit si účet a nechat si jej ověřit.

Přístroje chytré domácnosti mají mnohdy potíže se zabezpečením zasílaných údajů. Ochrana připojení bývá značně děravá a tovární hesla velmi slabá. Uživatelé si také stěžují na vypnutí chytrých funkcí v případě, kdy výrobce ukončí technickou podporu produktu.

Přihlásit