Heřmánkové čaje mohou být plné škodlivých látek

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.4.2017   

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) nemá příliš dobré zprávy pro milovníky bylinkových čajů. Zejména heřmánkové mohou obsahovat nadlimitní množství škodlivých pyrolizidinových alkaloidů, které se do čaje dostanou z ostatních bylin, jež jsou sebrány společně s heřmánkem.

V zimě a na začátku jara po heřmánkovém čaji sáhne nejeden spotřebitel, na něhož leze chřipka či jiné nachlazení. Někteří se obávají, zda se do čaje nedostanou pesticidy, či se zajímají o to, jak je na tom čaj s obsahem mykotoxinů. Právě na tyto látky si však podle výsledků německého testu již výrobci dávají pozor.

Daleko horší je podle SW situace s pyrolizidinovými alkaloidy. Tyto látky, které mohou způsobit poškození jater, se přirozeně vyskytují v některých bylinách, jako je podběl, kostival či starček. Zejména ta poslední často roste společně s heřmánkem. Pokud je starček či podobná rostlina sklizena společně s heřmánkem a usušena do bylinné směsi, nežádoucí látky se z ní mohou uvolňovat do čaje.

Test německé spotřebitelské organizace ukazuje, že se tyto nežádoucí látky vyskytují ve většině prodávaných heřmánkových čajů. Velmi špatně dopadly jak běžné produkty, tak čaje v biokvalitě. Smutným rekordmanem testu byl heřmánkový čaj značky Kusmi, nejdražší testovaný výrobek. Jeden sáček čaje obsahoval třistaosmdesátinásobné množství, než jaké je možné v denním příjmu považovat za bezpečné. SW v tomto případě raději kontaktovala výrobce ještě před zveřejněním výsledků testování. Výrobce reagoval tím, že závadnou šarži čaje stáhnul z prodeje po celé Evropě.

V menším množství se pyrolizidinové alkaloidy najdou i v mátových čajích a bylinných směsí. Naopak fenyklové čaje jsou podle výsledku testu SW zcela prosté nežádoucích alkaloidů, pouze v jednom výrobku se našlo stopové množství rezidua pesticidů.

Čaje v minulosti testoval i dTest. Před dvěma lety propadly v testu některé zelené čaje, zejména kvůli vysokému obsahu nežádoucích reziduí pesticidů.
 

Přihlásit