Univerzální otisky mohou ošálit čtečky

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 20.4.2017   

Spotřebitelský server Consumerist má znepokojivé zprávy pro majitele chytrých telefonů, vybavených zámkem se čtečkou otisků prstů. Tým vědců z newyorské a michiganské university přišel s univerzálními otisky, které mohou zmást až 65 % bezpečnostních čteček.

Tým výzkumníků vedený Nasirem Memonem při svém pokusu využil skutečnosti, že čtečky otisků jsou mnohem menší než bříška prstů, snímají tak pouhou část prstu. V telefonu sice bývá uložený celý otisk, i ten však vznikl spojením několika menších snímků prstu, není tak zcela přesný. Čtečka proto u papilárních linií nevyžaduje stoprocentní shodu, stačí, když jsou uloženému otisku velmi podobné.

Memonův tým tak sestavil několik univerzálních otisků, které mohou s až 65 % pravděpodobností čtečku ošálit. Profesor Memon upozorňuje na skutečnost, že některé telefony, například iPhony, jsou velmi benevolentní v tom, kolik poskytují pokusů na odemčení telefonu pomocí čtečky. Nepoctivec s rukavicí, na níž by si připravil vzorník pěti univerzálních otisků, tak má skoro stoprocentní šanci, že se do takto zabezpečeného telefonu prolomí.

Výzkum ovšem vědci prováděli pouze v simulovaném prostředí, nikoli na skutečných čtečkách. Technologie pro dokonalé ošálení systému zabezpečení pomocí otisků prstů je tak stále v plenkách. Majitelé chytrých telefonů by však neměli podobné riziko zanedbat, žádný systém ochrany není neprolomitelný.

Server Consumerist navíc upozorňuje na skutečnost, že i další pokročilý biometrický systém, konkrétně technologie na rozpoznávání obličejů, jíž jsou vybaveny přístroje Samsung Galaxy S8, byl prolomen. K oklamání systému a prolomení ochrany stačí kvalitní fotografie.
 

Přihlásit