Test tablet do myčky

Možná jste si při výběru myčky nádobí vzali na pomoc výsledky našeho loňského testu. Nákupem přístroje však cesta za čistými lesklými talíři a sklenicemi teprve začíná a úspěšně ji lze absolvovat jedině v doprovodu účinných čisticích prostředků. Na které se lze spolehnout? To ukázal náš test 19 multifunkčních tablet a kapslí pro automatické myčky nádobí. Většina nezklamala, ovšem našly se i takové, po kterých možná budete muset nádobí umýt ještě jednou ručně.

Dobrá rada

Přípravky „vše v jednom“ obsahují jak prostředek pro vlastní mytí, tak leštidlo a sůl. Pokud není domácnost zásobena velmi tvrdou vodou, odpadají jejich používáním starosti o všechny pomocné prostředky, které jsou pro provoz myčky potřeba.

Celkovými vítězi se staly tablety Kaufland/K-Classic All in 1 Geschirr – Reiniger-Tabs (velmi dobře, 3 Kč/umytí) a Tesco All in One Dishwasher Tablets (velmi dobře, 2,50 Kč/umytí). Druhé jmenované zároveň nabízejí nejpříznivější poměr mezi cenou a dosaženými výsledky.

Na poslední příčce skončily Milit Dishwasher Tablets 3v1 (nedostatečně, 2 Kč/umytí), které předvedly nedostatečný výkon jak při odstraňování skvrn, tak při péči o vzhled umytého nádobí.
 

Myčka nádobí letos oslaví 130. narozeniny. Prapůvodní přístroj byl pochopitelně na ruční pohon, ale ani její elektricky motorizovaný následník není s necelou devadesátkou let žádný výkřik poslední techniky. V českých domácnostech se sice ještě nezabydlela tak jako v západní Evropě, ale rozdíl stále doháníme. Narůstající podíl domácností, ve kterých službu na nádobí drží technika, se projevuje i ve spotřebě mycích prostředků. Zatím se ještě více prodávají ty určené pro ruční mytí, ale přípravky do myček je dohánějí a v budoucnu lze očekávat srovnání obou podílů na trhu.

Test tablet typu „vše v jednom“ jsme zveřejnili naposledy v roce 2008. Po devíti letech jsme opět prošli drogerie spolu se supermarkety a nakoupili v nich 19 současných výrobků. Do našeho výběru se dostala známá jména i tablety privátních značek obchodních řetězců. Snažili jsme se zohlednit i trendy aktuálního trhu, proto do laboratoře putovaly kromě klasických lisovaných tablet i kapsle, včetně těch gelových. A aby bylo porovnání co nejúplnější, přibrali jsme i několik ekologicky šetrných produktů. 

Nádobí od snídaně

Multifunkční tablety by měly zaštítit tři základní věci – odstranit nečistoty, zajistit lesk a měly by obsahovat sůl (více o jednotlivých funkcích a složkách tablet si můžete přečíst v šedém boxu níže). V našem testu jsme největší důraz kladli na účinnost mytí. 

Běžný provoz vyžaduje, aby si mycí prostředky dokázaly poradit s pozůstatky potravin různé chemické povahy. S ohledem na to jsme připravili test čisticích schopností. Zkoušeli jsme je na vzorcích standardizovaně zašpiněného nádobí a celý soubor připomínal myčku naplněnou po rodinné snídani. Každý z typů skvrn prověřoval jinou čisticí složku tablet.

Šálky se stopami čaje, tedy tříslovinovými skvrnami, měly prověřit bělicí účinky. Dále jsme do laboratorní myčky dali plech z nerezové oceli potřený vaječným žloutkem a talíře zašpiněné ovesnou kaší – na obojím se měla projevit správná funkce v přípravku obsažených enzymů odstraňujících skvrny bílkovinné, respektive škrobové povahy. Nakonec nechyběla ani odolná skvrna – mléko připálené ve sklenici – vyžadující „komplexní“ přístup za účasti všech účinných složek. 

Každá tableta měla tři pokusy. Při každém z nich byly v myčce všechny sledované typy skvrn, každá z nich na šesti kusech nádobí. Dále bylo v laboratorní myčce i několik čistých kusů, aby byla zcela naplněna. Hodnotitelé tak měli k dispozici pro každý typ znečistění 18 exemplářů umytého nádobí. Vizuálně je zhodnotili a oznámkovali míru odstranění nečistot. 

Co k čemu slouží

Z uvedených informací na obalu tablet do myčky, pracích prášků nebo prostředků na podlahy si nijak zvlášť přesnou informaci o jejich složení neodnesete. Na rozdíl od kosmetických přípravků nebo potravin se na nich totiž neuvádějí všechny obsažené složky, ale jen ty nejdůležitější. Dočtete se tak o přibližném množství hlavních účinných látek a o případných problematických složkách. Výrobci nemají povinnost uvádět konkrétní obsah aktivních látek, ale zařazují každou látku do příslušného rozpětí podílu. Základní množstevní „škatulky“ jsou: více než 30 %, 15 až 30 %, 5 až 15 % a méně než 5 %.

Látky s čisticím účinkem – základním druhem jsou povrchově aktivní látky. Ty zajišťují, aby se ve vodě rozpustily i nerozpustné nečistoty, například mastnota. Pro odstraňování některých typů skvrn slouží i enzymy, které dokážou rozštěpit určité molekuly. Na každý druh nečistot platí jiný enzym, v tabletách se nejčastěji používají proteázy a amylázy. První druh funguje na skvrny bílkovinné povahy, jako je žloutek, mleté maso nebo mléčný škraloup. Amylázy zase rozbíjejí škrobové skvrny, například ovesnou kaši nebo rýži. Kvůli obsaženým enzymům najdeme na řadě tablet varování před možnou alergickou reakcí.

Bělicí látky – odstraňují bělitelné nečistoty, například skvrny od čaje nebo červeného vína. Někdy mohou být podpořeny i takzvaným zesilovačem bělicího účinku, čímž lze dosáhnout čisticího efektu i za nižších teplot.

Změkčovač vody – čisticí účinek tablet a vznik skvrn na povrchu umytého nádobí úzce souvisí s tvrdostí vody. Čím tvrdší voda, tím nižší čisticí efekt a naopak vyšší tendence ke vzniku skvrn. Ke změkčování se používají fosfáty. Z důvodů jejich negativního vlivu na odpadní vody je někteří výrobci nahrazují solemi kyseliny citrónové.

Sůl – slouží zjednodušeně řečeno ke změkčení vody a pomáhá také držet tabletu „pohromadě“. Kdybychom se chtěli vyjádřit precizně, řekli bychom, že sůl regeneruje iontoměničovou pryskyřici v ionexu, přes který protéká napouštěná voda, a dochází v ní přitom k náhradě vápenatých iontů, způsobujících tvrdost vody, za sodné. Přidaná sůl zase naopak během regenerace ionexu sodné ionty vrací.
 

Nic pro čajíčky

Celkovým vítězem účinnosti mytí se stal Jar Platinum a celkem dva vzorky zcela propadly.

V průměru nejhůře hodnocenou zkouškou bylo odstraňování připáleného mléka. Dávali jsme za něj pouze uspokojivé a dostatečné. Nejčistších sklenic jsme dosáhli s již zmíněnými kapslemi Jar Platinum. Ovšem i ty zvládly zkušební znečištění zlikvidovat jen z poloviny. Na posledních místech skončily tablety Milit a Q-Power, oboje dokázaly smýt jen pětinu připáleného mléka. U všech ostatních typů skvrn byla ovšem úspěšnost nejslabších tablet ještě nižší. 

Velký oříšek představovaly i plechy potřené vaječným žloutkem. Průměrná známka u nich byla sice o stupínek lepší než u připáleného mléka, ovšem dva nejslabší přípravky Milit a Q-Power nedokázaly se zaschlým žloutkem pohnout vůbec. Nedostatečnou si za své výkony odnesly ještě tři další vzorky – tablety značek Clever, Albert Quality a také gelové kapsle Tesco – všechny zmíněné přípravky odstranily maximálně 5 % žloutkového filmu. 

Nejsnadněji si tablety dokázaly poradit se šálky od čaje. Více než 80 % stop po čaji dokázalo porcelán zbavit 12 přípravků, za což jsme jim udělili velmi dobré známky. I čajové skvrny však dokázaly potrápit. Tabletám Milit za 10% a gelovým kapslím Tesco za 15% účinnost při jejich odstraňování vynesly nedostatečnou známku.

Posledním typem skvrn byly zbytky ovesné kaše. Více než 80% úspěšnost vykázalo 15 výrobků. Nejhůře dopadly tablety Milit a Q-Power, oboje zbavily talíře jen 10 % kašového nánosu.

Za zavřenými dvířky

Běžící myčka bohužel neumožňuje vhled do dění uvnitř. Co se tam odehrává a jakou roli tablety hrají, můžeme přiblížit alespoň zprostředkovaně.

Princip myčky spočívá v oplachování nádobí teplou vodou, přičemž dochází k postupnému rozpuštění tablety. Čisticí látky obsažené v tabletě odstraňují nečistoty. Další složkou tablet „all in one“ je leštidlo. To přispívá k lesklému povrchu umytého nádobí a uplatňuje se ve fázi oplachování, která následuje po mytí. Finální fází mycího cyklu je sušení horkým vzduchem. I do něj tablety zasahují, a to zejména díky leštidlu umožňujícímu rychlé stékání vody z povrchu, čímž se omezuje tvorba skvrn.

Kdo dřív uschne, ten se leskne

Dobře umyté nádobí nespočívá jen v dokonalém očistění. Velkou roli hraje i to, jak sklenice a hrnce po vyndání z myčky vypadají. My jsme vzhled hodnotili na základě intenzity lesku a (ne)přítomnosti viditelných stop po zaschlé vodě. Obojí mají multifunkční tablety ve své moci, hlavní roli tu hraje obsažené leštidlo a látky změkčující vodu. Souvislost s intenzitou lesku je nasnadě. V případě nežádoucích skvrn a povlaků se uplatňuje schopnost leštidla odpuzovat usychající vodu z povrchu nádobí, čímž se vzniku stop předchází. Skvrny jsou rovněž patrnější při mytí v tvrdé vodě. Proto mají pro prevenci skvrn význam i změkčující látky obsažené v tabletě, například fosfonáty, citronany nebo fosforečnany.

Péči testovaných přípravků o vzhled umytého nádobí jsme testovali na sklenicích, kde se všechny nedostatky projeví nejsnáze. Sadu tří číší na víno a tří pohárů na vodu jsme nechali pětkrát po sobě umýt a poté laboranti ve speciálně osvětlené komoře hodnotili lesk a čistotu skla.

Kontrola blyštivosti dopadla pro drtivou většinu tablet dobře a velmi dobře. Vůbec nejoslnivější byly sklenice umyté tabletami značky Claro. Naopak výsledek po umytí tabletami Q-Power zrak hodnotitelů příliš nenamáhal. Z desetibodové stupnice si jak vinné sklenky, tak sklenice na vodu odnesly shodně po jednom bodu, což v řeči našich známek znamená nedostatečnou.

Tvrdost vody

Vzniká v důsledku anorganických solí rozpuštěných ve vodě a stojí za vznikem vodního kamene. Rozlišuje se mezi tvrdostí stálou (způsobenou chloridy, sírany, křemičitany či dusičnany) a přechodnou (způsobenou hydrogenuhličitany). Přechodnou tvrdost vody je možné odstranit převařením. Vysokou tvrdostí trpí voda z podzemních zdrojů, naopak voda z povrchových nádrží bývá měkká. Chemicky se tvrdost vody vyjadřuje jako množství vápenatých a hořečnatých solí v jednotkách mmol/l. Tato koncentrace se většinou přepočítává do speciálních stupnic – v České republice se často používá německá (°dH), setkat se můžete i s francouzskou (°fH; °TH) nebo anglickou stupnicí (°eH).

Výrobci všech testovaných tablet doporučují při mytí ve velmi tvrdé vodě (>21 °dH, >37 °fH nebo >26 °eH) přídavek soli, případně i leštidla. Informace o tvrdosti vody používané v domácnosti by měla mít vodárenská společnost, v případě vody z vlastní studny je možné použít testovací proužky. Náš test jsme prováděli za použití tvrdé vody, což by mělo odpovídat převažující situaci v České republice.

Ve stopách vody

O poznání hůře se tabletám a kapslím dařilo bojovat proti mapám a povlakům po zaschlé vodě. Dospěli jsme k ostře rozděleným výsledkům, kdy si osm testovaných přípravků odneslo velmi dobrou a devět dostatečnou nebo nedostatečnou známku. Bez poskvrny zůstalo sklo při použití tablet značky Sanytol a kapslí Fairy Jar. Jimi umyté sklenice na vodu i víno si vysloužily plný počet bodů. S velmi dobrou známkou odešlo i šest dalších vzorků.

V souhrnu obou zkoušek péče o povrch umytého nádobí si nejlépe vedly tablety Tesco All in One Dishwasher Tablets. Nejstrakatějších a nejméně lesklých sklenic jsme se dobrali při použití tablet Milit, které i z této zkoušky vyšly s nejslabší, nedostatečnou známkou. 

Kapsle, gel… 

Kapsle mohou budit dojem návratu k starému dobrému prášku na nádobí. V podstatě je to prášek naporcovaný do rozpustné fólie a doplněný tekutou složkou. Výhodou kapslí je čistší manipulace s nimi. Do myčky se vkládají i s obalem, který se během mytí rozpustí. Klasické tablety jsou také zabaleny ve fólii a většinou je musíte před vložením do myčky ručně vybalit. Ovšem i některé lisované tablety již přišly s rozpustným obalem, v našem testu se to týkalo tablet značky Ecozone.Při výběru vzorků do našeho testu jsme se snažili podchytit co nejvíce současných trendů. Multifunkčním prostředkem do myčky totiž už nejsou jen lisované tablety – výrobci v rámci inovací přicházejí i s kapslemi a gely.

Zajímavě dopadlo srovnání klasických tablet a gelových polštářků prodávaných pod vlastní značkou Tesco. Za každým z výrobků stojí jiný producent, ovšem sjednocený design obalu a stejná obchodní značka může v zákaznících vyvolávat pocit stejné kvality. Klání mělo jednoznačného vítěze – lisované tablety. Dobré hodnocení účinnosti mytí a velmi dobrá známka za vzhled umytého nádobí jim zajistily sdílené první místo. Jejich tekutý (a také dražší) soupeř zdaleka nepodal tak přesvědčivý výkon. V celkovém hodnocení obou je rozdíl 46 procentních bodů. Celkem jsme do testu zařadili čtvery kapsle: dvoje pod značkou Jar – Jar Platinum All in One Lemon a Fairy Jar All in One, dále Finish Powerball Super Charged Quantum Max a poslední kapslí byl gelový přípravek Tesco Gel Dishwasher Capsules. V celkovém hodnocení zůstaly testované kapsle až za nejlepšími tabletami. Když se však podíváme na výkony v dílčích parametrech, nesmíme opomenout, že právě Jar Platinum All in One Lemon podaly nejlepší výkon v účinnosti mytí. Srovnání, jak si vedou kapsle proti tabletám, nám poskytla značka Finish. Kapsle Finish Powerball Super Charged Quantum Max vyhrály s náskokem čtyř procentních bodů. Rozdíl byl dán především vyšší účinností mytí, která byla patrná při odstraňování žloutku.

…a trocha ekologie

Ekologicky šetrné výrobky nenajdeme jen mezi potravinami, ale i v oblasti péče o domácnost. Do našeho výběru se dostaly dva přípravky nesoucí punc šetrnosti v názvu, a sice Ecover All in One Dishwasher Tablets a Ecozone Brilliance All in One

Co bychom si měli představit jako ekologicky šetrný čisticí prostředek? Společná oběma výrobkům je absence fosforečnanů. Ty se v tabletách využívají jako změkčovadla vody, čímž přispívají k vyšší účinnosti mytí. Prospěšné přestávají být ve chvíli, kdy se fosforečnany z odpadní vody dostanou do přírody, kde se stávají „vítanou“ živinou pro růst sinic. Od počátku letošního roku evropská legislativa jejich množství v tabletách limituje. Oba ekologické výrobky se rovněž zaštítily logem organizace Cruelty Free bojující proti testování výrobků na zvířatech a rovněž deklarovaly, že obsahují pouze látky minerálního a rostlinného původu.

Svými výkony ekologické prostředky za těmi běžnými trochu pokulhávají, oba výrobky především nedokázaly předejít skvrnám na umytých sklenicích. V celkovém souhrnu si Ecozone odnesl dobré hodnocení, zejména díky účinnému odstraňování nečistot. Ecover si se zbytky na nádobí poradil hůře, neboť si na rozdíl od kolegy vylámal zuby na vaječném žloutku.

Je to bonbon, není to bonbon

Barevné kapsle do myček jsou na pohled atraktivní, někdy bohužel až moc. S příchodem barevných polštářků se začaly objevovat případy, kdy je děti zaměňovaly s bonbony. Účinné látky v kapslích sice nejsou jedovaté, problémem však je jejich silná koncentrace. Po požití gelu nebo prášku dětmi může nastat silné zvracení, poruchy dýchání, kašel, nevolnost nebo ospalost. Bez následku není ani kontakt s očima nebo s pokožkou, v obou případech může dojít k silnému podráždění a bolestivým reakcím.

Případy záměny s následnými obtížemi nejsou u dětí v Evropské unii bohužel nijak vzácné, odhaduje se, že ročně dojde až k 16 000 podobných nehod. Úřady proto v roce 2015 zahájily preventivní kampaň přinášející několik zásad, jak s nebezpečně přitažlivou chemií v domácnosti nakládat:

  • Ukládejte takové výrobky vysoko, tak, aby byly mimo dosah a dohled dětí.
  • Pokud je skladujete v nízko umístěných skříňkách, zabezpečte skříně dětskou pojistkou.
  • Kapsle uchovávejte v původních obalech a po každém použití obal řádně uzavřete.
  • Před použitím si pozorně přečtěte informace na obalu.
  • Nepoužívejte kapsle v blízkosti dětí a nedovolte jim manipulaci s nimi,
  • Kapsle nepropichujte.
  • Nenechávejte přípravky volně mimo jejich původní obal.

Co dělat při požití tablety nebo kapsle dítětem:

Dítěti podejte čaj nebo vodu, ale nenuťte ho ke zvracení ani nedávejte aktivní uhlí. Kontaktujte lékaře nebo nonstop linky Toxikologického informačního střediska 224 919 293 a 224 915 402.


Přihlásit