Lovci nehod stále útočí

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.4.2017   

Číhají poblíž rušných komunikací či úseků častých dopravních nehod a čekají na každou příležitost. Nejsou to policejní hlídky ani dobrovolníci s kurzem první pomoci. Jsou to lovci nehod. Kdo se pod tímto označením skrývá a jaké problémy čekají řidiče v případě využití jejich služeb?

Spotřebitelský problém? Volejte poradnu dTestu na telefonním čísle 299 149 009. Naši poradci jsou připraveni vám pomoci každý všední den od 9 do 17 hodin.

České silnice křižují několik posledních let desítky neseriózních asistenčních společností poskytujících mnohdy nekvalitní a předražené služby. Scénář je vždy totožný – během několika minut se objeví u havarovaného či nepojízdného vozidla, aniž by je kdokoli přivolal, a nabízejí vystresovanému řidiči zajištění veškerých potřebných služeb. Okamžitou nabídku odtahu, zapůjčení náhradního vozidla a vyřízení veškeré dokumentace se servisem i pojišťovnou vnímá mnoho šoférů jako učiněnou spásu, ovšem pouze do chvíle, než cenu za takovou „pomoc“ spatří na faktuře. Částky účtované spřátelenými servisy těchto asistenčních společností bývají totiž nepřiměřeně vysoké. Protože největší položku na faktuře tvoří provize samotným lovcům nehod (kteří zastávají roli prostředníka mezi řidičem a servisem), pojišťovny ve většině případů odmítnou částku účtovanou servisem pojistníkovi proplatit, či ji v lepším případě uhradí pouze do takové výše, kolik by oprava stála ve smluvním servisu pojišťovny.

Obrana před těmito nezvanými „pomocníky“ je přitom velice jednoduchá. Alespoň základní rozsah asistenčních služeb je dnes již běžnou součástí téměř každého povinného ručení či havarijního pojištění. Pro motoristy to znamená, že pokud využijí smluvní asistenční službu své pojišťovny, nečeká je obvykle žádná dodatečná úhrada. K tomu stačí jediné – důrazně odmítnout jakoukoli nabídku asistenční služby, kterou jste si sami nezavolali, a trvat na tom, že si odtah i další náležitosti zajistíte prostřednictvím své pojišťovny. Počítejte přitom i se značným nátlakem či nekalými praktikami mnohých lovců nehod – řada z nich s oblibou uvádí, že odtah vozidla je již zajištěn a nelze stornovat, nebo že jsou za vámi posláni přímo vaší pojišťovnou či s ní mají smlouvu. Mimořádný pozor si pak dejte ve chvíli, kdy vám bude k podpisu podstrčena plná moc pro zajištění opravy a následné jednání s pojišťovnou – v takovém případě zcela ztrácíte kontrolu nad dalším postupem.

Pomáháme najít dohodu ve sporech mezi spotřebiteli a podnikateli

Začněte své stížnosti řešit s námi www.vasestiznosti.czŽe je příliš složité zapamatovat či zaznamenat si devítimístné telefonní číslo asistenční služby vaší pojišťovny? Toto číslo ale vůbec nepotřebujete znát. Dostanete-li se do potíží na silnici, stačí vytočit pouze číslo 1224. Dovoláte se na Linku pomoci řidičům, kterou provozuje Česká kancelář pojistitelů ve spolupráci se všemi pojišťovnami, a její provoz je zajištěn 12 měsíců v roce 24 hodin denně. Operátoři v tomto středisku dokážou pomoci nejen těm, kterým není známo telefonní číslo příslušné asistenční služby, ale i zmateným řidičům, již si v nepříjemné situaci nevybaví dokonce ani pojišťovnu, u níž mají povinné ručení. V takovém případě stačí operátorovi nahlásit pouze registrační značku vozidla – ten si následně v databázi vašeho pojistitele vše potřebné vyhledá a zprostředkuje spojení s jeho asistenční službou. V obou případech vás Linka pomoci řidičům přepojí přímo na smluvní asistenční společnost vaší pojišťovny, kde se vašemu případu budou věnovat pracovníci technické asistence a pomohou vám s dalším postupem.

Závěrem jedno rekapitulující doporučení pro všechny důvěřivé řidiče: odpověď na nabídky služeb všech vámi neoslovených asistenčních společností má pouze jedinou správnou variantu o dvou písmenech – „ne“.
 


Přihlásit