Jak vybrat střešní nosič kol

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.3.2017

Rozhodli jste se podnikat cyklovýlety, ale nemáte šanci dostat kola do kufru auta? Pokud je na to váš vůz vybaven, není problém bicykly před cestou připevnit jednoduše na příčníky. Poradíme vám, na co se zaměřit při výběru nosiče kol na střechu auta.

Ještě předtím byste se měli rozmyslet, zda chcete střešní nosič, nebo zda vám bude více vyhovovat upevnění kol na tažné zařízení vozu – tedy na kouli. Oba systémy mají svoje silné i slabé stránky.

Největší výhodou nosičů na kouli je příjemnější upevňování i odepínání kol. Nemusíte bicykly vzpírat nad hlavu a vkládat je do drážek na střeše, stačí je jen nadzvednout a připevnit k nosiči v úrovni vaší zadní poznávací značky. Menší výhodou nosičů na kouli je i to, že nenastavují výšku vašeho vozu. Díky tomu vám neroste spotřeba vinou vyššího odporu vzduchu a můžete s koly zajet třeba do garáže. Navzdory rozšířenému povědomí lze mnoho nosičů na tažné zařízení sklopit, abyste mohli otevřít kufr vozu. Nepasují ovšem na všechny karoserie aut.

Také střešní nosiče ale nabízejí řadu výhod. Jejich sestavení a montáž je ve většině případů rychlejší, jsou lehčí a můžete si jich na střechu umístit pouze tolik, kolik chcete vozit kol – nemusíte například na kouli nasazovat nosič stavěný pro několik kol jen proto, abyste si sami zajeli na cyklovýlet. Ocení je i řidiči s horším citem pro odhad vzdálenosti – nezakrývají vám výhled dozadu. Výhodou může být také cena. Přestože na nosič na tažné zařízení se zpravidla vejdou hned tři kola, při koupi tří střešních nosičů můžete stále ušetřit několik tisíc korun.

Dva druhy konstrukce

Co se týče samotné konstrukce, nejčastěji můžete vidět dva základní způsoby uchycení kol. Ten první má podobu tyče, na jejíž přední a zadní části (případně i po celé délce) jsou umístěny drážky. Do nich se zasadí přední a zadní kolo bicyklu a upevní stahovacími pásky. Rám se pak zabezpečí stahovacím hákem.

Výhodou tohoto řešení může být pro někoho jednoduchost – není totiž potřeba odepínat přední kolo bicyklu jako v případě druhého konstrukčního řešení. Odepnuté kolo je pak nutné někam uložit, což je třeba u malého vozu plného bagáže starost navíc.

Druhým konstrukčním řešením je uchycení pomocí rychloupínáku. Takový nosič obsahuje drážku jen na zadní kolo bicyklu, zatímco to přední musíte nejprve odmontovat a následně do rychloupínáku upevnit přední vidlici.

Oba způsoby uchycení, tedy jak pomocí pásků, tak rychloupínáku, fungují u kvalitních nosičů spolehlivě a volba tak závisí jen na vaší preferenci. Výhoda druhého způsobu konstrukce však může být skladnost. Některé nosiče se totiž neprodávají ve formě tyče s drážkou, nýbrž jen jako dva kusy upevňovacích mechanismů, které se uchytí na příčníky.

Hákem, nebo maticí?

Dalším zásadním technickým parametrem je při výběru způsob uchycení nosiče na střechu vozu. Lze tak učinit pomocí připevňovacího háku nebo maticí do T-drážky. Některé nosiče kol umožňují upevnění hákem, jiné jen T-maticí a některé oběma způsoby, neboť už v základním balení naleznete kromě háku také T-adaptér i T-matice.

Výběr byste měli podřídit druhu příčníků, které na střeše auta používáte. Pokud chcete kola používat u více vozů a máte například příčníky vhodné pro upevnění T-maticí i hákem, zvolte univerzální model. Naštěstí je jich na trhu široký výběr.

Praktické rady

Nosiče kol na střechu jsou konstruované tak, aby mohly nést kola různých velikostí. Většina výrobců nabízí rozpětí velikosti kol od 12 do 29 palců. Mějte ale přitom na paměti, že uchycení 12palcových kol je často problematické a doporučuje se nejprve je vyzkoušet.

Chcete-li převézt více kol, počítejte s tím, že se jich na střechu vejde jen omezený počet. Zpravidla to jsou čtyři, někdy se ale vejdou na střechu jenom tři kola – alespoň v případě vozu Škoda Fabia Combi z r. 2006, na níž jsme nosiče testovali.

Databáze testovaných výrobků

Střešní nosiče jízdních kol (27 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2017


Přihlásit