Test přípravků pro likvidaci mechu 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2017

Snem asi každého chataře, chalupáře nebo majitele domu je pyšnit se krásnou zahradou bez mechu. Ten je možná vítaný v lese a volné přírodě, na zahradě a v prostorách kolem domu ale už tak oblíbený nebývá. Protože je pro boj s nezvaným hostem ideální jaro, přinášíme vám nyní test přípravků slibujících likvidaci mechu. Opravdu jsou tak zázračné, že vás ho zbaví? Pokud je použijete na trávník, neuhyne s mechem i on? Odpovědi na tyto i řadu dalších otázek najdete v testu 12 přípravků dostupných na našem trhu.

Pro stovky tisíc Čechů je to každoroční rituál. S příchodem jara vyrážejí na své chaty a chalupy, kde nejprve zkontrolují, jestli tu zima nenapáchala nějaké škody, a poté začnou dům i zahradu připravovat na sezónu. Kromě úprav záhonů, setí semínek a jiných zahradnických prací si pozornost zasluhuje i trávník, případně jiné plochy, které mohou být po zimě porostlé nežádoucím mechem.

Sviť sluníčko, sviť

Zatímco květiny nebo zeleninu je třeba zasadit, zalévat a všelijak opečovávat, mech, kterého celosvětově existuje několik tisíc druhů, se na zahradě objeví nečekán a nezván. Vyrůst může prakticky kdekoliv, ale nejlépe se mu daří na vlhkých, stinných místech, kde chybí sluneční svit.

Na malé ploše vám sice mech žádné neplechy činit nemusí, časem ale hrozí, že se rozroste i do dosud neobydlených míst, kde se začne množit a časem třeba úplně vytlačí žádoucí trávník.

Je třeba zabít… mech

A jak tedy trávník, případně i jiné plochy, mechu zbavit? Kromě ručního „vytrhávání“, u kterého hrozí, že s ním „vyrvete“ i trsy trávy nebo třeba ublížíte střeše, k tomu můžete použít celou řadu „mechožroutů“, tedy chemických přípravků, které by měly mech zlikvidovat. Přípravky se prodávají buď ve formě krystalů, nebo tekutiny s obsahem účinné látky (nejčastěji síran železnatý neboli zelená skalice), která mech hubí. Do testu jsme zařadili jak produkty, které jsou určené zejména na trávu, tak pro zajímavost i ty, u nichž výrobci avizují vhodnost pro použití především na jiných plochách, jako jsou podezdívky, verandy či balkóny.


Přípravky doporučené pro trávník (porovnat)

Přípravky doporučené pro pevné povrchy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Přípravky pro likvidaci mechu (12 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2017


Přihlásit