Test potravinových doplňků s omega-3 kyselinami 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 4/2017

Zdraví člověka se odvíjí od mnoha faktorů, z nichž leckteré můžeme ovlivňovat. Jedním z takových je skladba jídelníčku, ve kterém by měl být dostatek omega-3 nenasycených mastných kyselin. Ve stravě Středoevropanů nebývá příliš mořských ryb, které jsou jejich přirozeným zdrojem, proto na řadu nezřídka přicházejí doplňky stravy. Jakou kvalitu můžeme od produktů s omega-3 na českém trhu očekávat? Nakoupili jsme 32 vzorků a poslali je do laboratoře, abychom to zjistili.

Po kloubních výživách se tentokrát do našeho hledáčku dostaly doplňky stravy s omega-3 mastnými kyselinami. Omega-3 jsou nezbytné pro fungování lidského organismu, tělo si je však samo vyrobit neumí. V běžném jídelníčku by proto neměly chybět tučné mořské ryby, které je přirozeně obsahují. K dosažení optimálního poměru omega-3 a omega-6 ve stravě je zároveň žádoucí současně snižovat příjem průmyslových polotovarů, které bývají bohaté na rostlinné tuky. Právě rostlinné tuky představují významný zdroj omega-6. Kdo nemá rád ryby, může najít řešení v podobě doplňků stravy s rybím olejem.

V našem testu jsme se podívali na 32 doplňků stravy s omega-3 a zaměřili se zejména na to, jestli výrobci dodržují obsah účinných látek, který slibují na obalu. Zjišťovali jsme tedy množství omega-3 nenasycených mastných kyselin EPA a DHA v maximální doporučené denní dávce od výrobce i jejich koncentraci v použitém rybím oleji. U výrobků, které deklarovaly ve složení přidaný vitamín D, jsme jeho hodnocení také přiřadili do celkového hodnocení. Neopomněli jsme ani analýzy, kterými jsme zjišťovali kontaminaci rtutí


Testované výrobky - doplňky s omega-3 kyselinami (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Potravinové doplňky s omega-3 kyselinami (32 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2017


Přihlásit