Kdo s vámi může pobývat v nájemním bytě?

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 21.3.2017   

I když nájemní smlouvu uzavírá jako nájemce jediná osoba, mohou v bytě bydlet i jiní lidé. Kdo a za jakých podmínek může v nájemním bytě kromě nájemce pobývat a jaké povinnosti jsou s tím spojené? Jaký počet osob žijících v pronajímaném bytě je ještě únosný? A co když vám pronajímatel zakáže vodit si domů návštěvy?

Problémy s bydlením? Poradíme vám.
Máte-li problém související s bydlením či nájemními vztahy, můžete se obrátit na naši poradnu na čísle 299 149 009. Je v provozu každý všední den od 9 do 17 hodin.

Podle zákona může nájemce žít v pronajatém bytě s kýmkoli dalším. Nájemní smlouva však může stanovit, že je to možné až po písemném souhlasu pronajímatele. Ten ale není třeba v případě, že s nájemcem má v bytě žít osoba blízká, tedy třeba jeho předek, potomek, manžel, druh, partner či sourozenec.

Souhlas pronajímatele s bydlením jiných osob také není potřeba, pokud se jedná, slovy zákona, o případy zvláštního zřetele hodné. Pod tím si můžeme představit například situaci, kdy nájemce do své domácnosti dočasně příjme nezletilé dítě své přítelkyně, která pobývá v nemocnici.

Pronajímatel má právo požadovat, aby v pronajímaném bytě žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a umožňuje žít v obvyklých pohodlných a hygienicky vyhovujících podmínkách. Jaký počet osob žijících v bytě je ještě únosný, je třeba posuzovat vždy individuálně. Roli hraje i to, zda se počet osob v bytě zvýšil postupně během nájmu, nebo byl pronajímateli znám již při sjednávání nájmu.

Vedle osob, které nájemce přijímá jako členy své domácnosti, může v nájemním bytě žít i podnájemce. Pronajímatel ovšem musí s podnájmem souhlasit, přičemž takový souhlas lze dát i dopředu bez vztahu ke konkrétní osobě a začlenit jej do nájemní smlouvy. Souhlas pronajímatele s podnájmem není potřeba v případě, že nájemce bude s podnájemcem v bytě trvale žít.

Zvýšení i snížení počtu osob v bytě je nájemce povinen pronajímateli ohlásit bez zbytečného odkladu. Pokud nájemce neoznámí zvýšení osob v bytě do dvou měsíců, může to být důvodem k výpovědi z nájmu bytu.

Článek vznikl díky finanční podpoře Ministerstva pro místní rozvoj ČR v rámci projektu dTest pomáhá při problémech s bydlením.

Návštěvy, tedy osoby, které se v bytě zdržují jen omezenou dobu, nájemce pronajímateli hlásit samozřejmě nemusí. Jestliže by pronajímatel nájemci zakazoval, aby si do bytu vodil návštěvy, bylo by takové ustanovení smlouvy neplatné. V praxi může být obtížné rozlišit, zda se jedná o osobu žijící s nájemcem v domácnosti, nebo pouze o návštěvu. Určující může být nejen délka pobytu, ale i například to, jestli návštěva užívá jiný byt, nebo má v bytě nájemce své věci.

Pro návštěvy stejně jako pro osoby žijící s nájemcem v domácnosti a podnájemce však platí, že musí při pobytu v bytě i domě respektovat stejně jako nájemce pořádek a místní poměry.

Přečtěte si další zajímavé informace o nájmech bytu.


Přihlásit