Trhem s ojetinami otřásla ekodaň

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Publikováno v časopise 1/2009

Převod starších ojetin se od nového roku prodraží. Pokud vůz nesplňuje přísné emisní limity, zaplatí nový majitel až desetitisícový poplatek.

Zmatek a nekonečné fronty – tak vypadal konec roku snad na všech českých dopravních inspektorátech. Noví vlastníci ojetých vozů se na poslední chvíli nechávali zapsat do registru, aby se tak vyhnuli placení takzvané ekodaně, neboli poplatku, jehož výtěžek má jít na likvidaci autovraků. Ani pár dnů před jeho uvedením do praxe dopravní inspektoráty nevěděly, koho se vlastně bude týkat.
Novela zákona o odpadech, která tuto ekodaň s účinností od 1. ledna 2009 zavedla, totiž sama o sobě nehovoří jednoznačně. Ministerstvo dopravy sice mělo vypracovat prováděcí vyhlášku, jenže ta spatřila světlo světa opravdu na poslední chvíli. Do té doby média spíše spekulovala a občas přinášela rozporuplné informace. Jisté bylo jen jedno: kvůli poplatku se řada ojetých vozů stane neprodejnými.

Platím, platíš, platíme

Příspěvek na likvidaci autovraků se týká pouze vozidel kategorie M1 nebo N1, tedy osobních a lehkých užitkových vozidel do 3,5 tuny. Nevztahuje se na motocykly, veterány ani sportovní speciály, které se nezapisují do registru silničních, ale historických a sportovních vozidel. U automobilů dovezených ze zahraničí se příspěvek platí při první registraci do registru silničních vozidel ČR. U vozů, které již byly v České republice před 1. lednem 2009 zaregistrovány, se poplatek platí při jejich první přeregistraci. Platí vždy nový majitel.
Klidní mohou zůstat ti, kdo si pořídili ojetinu na leasing. Situace, kdy je po jeho doplacení dosavadní provozovatel zapsán do registru jako majitel vozu namísto leasingové společnosti, se podle sdělení dopravního inspektorátu za přeregistraci nepovažuje, a není tudíž zpoplatněna.

Platí se podle emisí

Výše příspěvku se odvíjí od míry zátěže, jakou konkrétní vozidlo svými emisemi představuje pro životní prostředí. V Evropské unii existují emisní limity výfukových zplodin silničních motorových vozidel (norma EURO). Nejvíce peněz zaplatí noví majitelé za převod auta, které znečišťuje ovzduší nejvíce, neboť nesplňuje žádnou z norem EURO (někdy se označuje jako EURO 0). Do této kategorie spadají například svého času populární Škody 120, většina Favoritů a další vozidla, jejichž cena je často nižší než desetitisícová „ekodaň“. Pěti tisíci korunami bude zpoplatněna přeregistrace automobilů splňujících normu EURO 1 a na tři tisíce přijde pro EURO 2. Zavedení poplatků by podle ministerstva životního prostředí mělo vést k tomu, aby potenciální kupci starších vozidel neplnících alespoň emisní normu EURO 3 svůj záměr přehodnotili a koupili si raději vozidlo novější, šetrnější k životnímu prostředí.
Podle statistik Sdružení automobilového průmyslu je třetina vozů registrovaných v ČR starší 15 let a drtivá většina z nich neplní žádnou z emisních norem EURO. Placení nové ekodaně přitom může zkomplikovat prodej (respektive převod) více než poloviny vozů registrovaných v Česku.

Co je v techničáku, to platí

Částka, kterou při převodu zaplatíte, tedy závisí výhradně na emisním limitu, do kterého vůz spadá, a nikoli na stáří automobilu, jak se občas mylně uvádí. V osvědčení o registraci vozidla (dříve velkém technickém průkazu) není příslušná EURO norma zpravidla uvedena. Místo ní je většinou zapsán konkrétní emisní předpis EHK/OSN (například 83.01C) či emisní směrnice EHS/ES (například 94/12). V takovém případě se nejdříve určí, které mezní hodnotě emisí (EURO) daný předpis či směrnice odpovídají, a z toho se odvodí vlastní výše poplatku.
Jestliže ve velkém technickém průkazu nenajdete žádný z uvedených údajů, má se za to, že vozidlo neplní ani nejnižší mezní hodnotu emisí, a tudíž spadá do nejvíce zpoplatněné kategorie EURO 0. Pokud se ovšem žadatel o registraci domnívá, že automobil některou ze stanovených emisních norem splňuje, a může to věrohodně prokázat, doplní dopravní inspektorát chybějící údaj a dále bude postupovat podle něj.

Od ledna snazší odhlášení

Současně se zavedením příspěvku na likvidaci autovraků se v některých případech paradoxně od povinné likvidace ustupuje. Do konce roku 2008 totiž nebylo možné natrvalo vyřadit auto z registru bez dokladu o jeho ekologické likvidaci. Nyní to mají automobilisté snazší. Stačí podepsat prohlášení, že hodlají vrak použít pro jiné účely, než je jízda po silnici. Takto lze například odhlásit auto, které si chce majitel ponechat a třeba čekat, až se z něj stane veterán. Jak bude však tento postup fungovat v praxi, to ukáže teprve čas.

Přihlásit