Americké zákony zakazují diskriminaci nájemníků s dětmi

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 24.3.2017   

Americké zákony zakazují bez výjimky mimo jiné diskriminaci nájemníků na základě jejich etnicity, pohlaví či věku. Jak ovšem ukazuje případ ze Seattlu, zdaleka ne všichni pronajímatelé nemovitostí znají své povinnosti. Jeden z případů diskriminace tak skončil u soudu.

Případ začal v roce 2014, když jednu zájemkyni zaujal inzerát na pronájem bytu. Zavolala tedy na uvedené číslo a sdělila, že by v bytě chtěla bydlet se svým manželem a ročním synem. To však podle majitelky bytu nebylo možné, byt chtěla pronajmout pouze dospělým bez dětí. Nenechala si ani vysvětlit, že na podobnou diskriminaci nemá právo. Majitelka domu pouze odvětila, že má právo stanovit si kritéria pro výběr nájemníků dle své libosti.

To však není pravda, americké zákony majiteli nemovitosti umožňují nájemníky s dětmi odmítnout pouze v případě, že se ucházejí o byt v domě, který je určen pro ubytování seniorů. V ostatních případech však diskriminaci zakazují. Stejně tak americké zákony neumožňují diskriminovat nájemníky na základě jejich etnicity, náboženské víry, postižení, pohlaví či národnosti.

Spor mezi zájemkyní o bydlení a majitelkou nemovitosti nejprve zamířil k soudu, dostal se ovšem i k vládnímu oddělení pro bydlení a bytovou výstavbu. I to dalo zájemkyni za pravdu. Šetření prokázalo, že majitelka nemovitosti se dopustila i dalších podobných přečinů. Nyní tak musí odmítnutou zájemkyni odškodnit a proplatit jí soudní výlohy.

S podobnou diskriminací nájemníků se můžeme občas setkat i v České republice, někteří pronajímatelé nemovitostí se snaží vyhnout například rodinám s dětmi, pejskařům, případně odmítají pronajímat nemovitost cizincům. To však zákon zakazuje.
 

Přihlásit