5 otázek pro Janu Novákovou

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2022 Obsah říjnového dTestu

Zajímá vás, kdo se podílí na článcích, které se pravidelně objevují na stránkách našeho časopisu? Seznamte se s Janou Novákovou, jednou z našich redaktorek. Jaká je ona sama spotřebitelkou? Co ji těší a co rozčiluje? Na čem právě pracuje?

Jana Nováková (1986) vystudovala žurnalistiku a mediální studia na FSV UK a speciální pedagogiku na PedF UK. Práce v médiích (televize, online deník, měsíčník) ji pohltila už během studií, v dTestu působí od roku 2015. Když zrovna nepracuje, ráda čte, toulá se po horách i nížinách, hraje společenské hry a na kytaru, lyžuje, jezdí na kole, studuje horoskopy, experimentuje v kuchyni a plní si své sny.

Jaká jsi spotřebitelka?

Co se týče oblečení, nakupuji převážně v berounské charitě, kam lidé zdarma nosí použité oděvy, které se tu pak prodávají za pouhé desítky korun. Mnohdy tu najdu kousky zajímavých značek, navíc jejich koupí přispěju na dobrou věc, protože inkasované peníze putují do azylového domu, domu pro osoby bez přístřeší a na další potřebná místa.

Jinak z pohledu obchodníků moc ideální spotřebitel nejsem. Pokud se mi nic (mobil, batoh, nebo třeba zip u bundy) nepoškodí nebo nerozbije, nové věci si prakticky nekupuji. Když už jsem ke koupi donucena, dokážu dlouho porovnávat poměry ceny a kvality, jindy se však rozhodnu pro koupi zcela impulzivně, a když mě něco v obchodě prostě „chytí“, už to nepustím. Týká se to ale spíš drobného zboží a potravin. Pokud by se jednalo o nějakou větší investici, hodně dlouho bych ji zvažovala.

Co tě jako spotřebitelku nejvíce rozčiluje?

Štve mě, když lidé vyhazují knížky nebo nehodící se oblečení. Často vidím popelnice přecpané nejen skutečnými odpadky, ale právě i věcmi, které by se třeba v dětském nebo azylovém domově hodily. Také mě štvou někteří obchodníci, kteří si myslí, že si k nám, spotřebitelům, mohou dovolit cokoliv, a projde jim to. Třeba to, že v supermarketu už tři dny před začátkem takzvané akce visí na některých potravinách nálepka slibující sníženou cenu. Pokud člověk nemá čas luštit miniaturním písmenem uvedené datum, odkdy akční cena platí, velmi často se pak u pokladny může divit. A rozčiluje mě také umělé zdražování, kdy je výrobek v akční ceně prodáván za cenu v podstatě běžnou.

Co je tvůj dosavadní největší úspěch v hájení svých spotřebitelských práv?

Za svůj malý osobní úspěch považuji to, že už v supermarketu tak, jako dřív, nemávnu rukou nad „omylem“ naúčtovanými dvěma čokoládami místo jedné, nebo o deset korun dražším sýrem, který byl sice v regálu označen jako „akční“, ona akce ale ještě nenastala, nebo už naopak pominula. Nedělá mi problémy ozvat se i kvůli několika korunám, které by mě samozřejmě „nezabily“. Když ale obchodník takhle „podvede“ o pár korun 1000 zákazníků, už mu to dá pěknou sumičku. To se mi nelíbí a snažím se proti podobným praktikám bojovat.

Na čem momentálně pracuješ?

Na tuto otázku bohužel nemůžu odpovědět. Kvůli zachování objektivity a nezávislosti našich testů nezveřejňujeme autory konkrétních článků. Můžu jen prozradit, že připravujeme netradiční test, který zaujme všechny, kdo mají chalupu či zahradu. Na výsledky tohoto testu jsem i osobně hodně zvědavá. Připravuji také jeden z našich pravidelných a čtenáři nejžádanějších testů, ani zde však nemůžu říct více. Kvůli tomuto testování pojedu brzy do zahraniční laboratoře, což je vždy pro preciznost analytické redaktorské práce přínosné.

Na co z blízké budoucnosti se těšíš?

Ve fázi těšení jsem vlastně pořád. Každý den se těším, až uvidím své milé kolegy i na práci, která mě těší a vidím v ní smysl. dTest mě moc baví, ale žiju i mimo něj. Těším se na hraní společenských her (momentálně ujíždím na Hře o manželství, kterou jsem k nedávné svatbě dostala od báječných spolupracovníků, která mě/nás snad nikdy neomrzí), až si o víkendu zalyžuji (letos zřejmě naposledy) a hned nato zahájím cyklistickou sezónu. Také se těším na literární debaty s milou knihovnicí v berounské knihovně, ke které chodím pro potravu ducha, ale i rady do života, na každou knížku (na nočním stolku jich mám momentálně v pořadí sedm), kterou si přečtu, na nový koláč, který upeču, a hlavně na jarní a letní výlety a víkendy v přírodě, ať už v naší křivoklátské „chýši“, nebo na čundrech, na kterých mě místo budíku budou budit ptáci a vycházející slunce a také na dovolenou s krosnou na zádech a pohorkách na nohou. A také se těším na to, jestli se mi letos konečně podaří vypěstovat kromě kopru a rukoly i něco pořádného :)

Ptal se Vojtěch Dřevíkovský

Přihlásit