ESC: Podvodníci zneužívají i značku Airbnb

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2023 Obsah lednového dTestu

Publikováno v časopise 3/2017

Ubytování v soukromí zprostředkované serverem Airbnb získává u spotřebitelů na popularitě. Bohužel už se na internetu objevují i podvodné inzeráty, které se názvem této společnosti pouze zaštiťují. Hned několik varovných znaků měl případ českého spotřebitele, po němž údajná majitelka bytu v Mnichově požadovala platbu předem ve výši 900 eur.

Zatímco evropské radnice si lámou hlavu s tím, jak zkrotit fenomén Airbnb v centrech velkoměst, podvodníci se naopak nekrotí vůbec. Na internet vyvěšují inzeráty na ubytování v soukromí a chtějí po zájemcích vysoké platby předem, aniž by jakýkoli krok rezervace proběhl přes oficiální web www.airbnb.cz. Jak takový pokus o podvod může vypadat, ukázal případ Čecha, který v lednu letošního roku narychlo sháněl ubytování na několik měsíců v německém Mnichově a který zareagoval na inzerát na webu www.studenten-wg.de.

Na jeho e-mail odpověděla (údajná) majitelka bytu žijící ve Velké Británii s tím, že objednávka se má uskutečnit přes formulář zaslaný v e-mailu a vše další pak zařídí agent s italským jménem, na jehož bankovní účet spotřebitel zašle předem 900 eur (více než 24 000 korun) jako první platbu nájemného. 

To působilo zvláštně, stejně jako to, že paní komunikovala jednou v němčině, podruhé v angličtině, ačkoliv Čech psal e-maily výhradně německy. Zarazilo ho také, že má poslat peníze dopředu převodem na účet jiné osoby, ale byl ujišťován, že majitelka bytu se zavázala uzavřít smlouvu o pronájmu nemovitosti pouze přes zástupce společnosti Airbnb, kterou nelze obejít a jež má miliony spokojených zákazníků, a že jde o systém, který funguje dobře a chrání obě smluvní strany. 

Spotřebitel se obrátil na Evropské spotřebitelské centrum (ESC) při České obchodní inspekci s žádostí o prověření dané nabídky. ESC zjistilo, že údajným Airbnb použitá e-mailová adresa ve tvaru support@info-airbnb.net byla již zanesena jako podvodná na www.scamwarners.com. Podoba e-mailu potvrzujícího objednávku se také odlišovala od e-mailů, které běžně obdrží klienti skutečného Airbnb. ESC tedy doporučilo požadovanou částku neplatit a upustit od dalšího jednání. 

Tento uživatel internetu měl nicméně opravdu „štěstí“ – natrefil totiž na další podobný inzerát. Podvodníci po něm chtěli peníze zaslat předem bankovním převodem, ale když jim sdělil, že raději sedne do auta, převezme si klíče osobně a předá požadovanou částku v hotovosti, údajní majitelé bytu od věci ustoupili. 

Podobných nabídek je na internetu celá řada, a proto je potřeba se vždy zamyslet, zda je nabídka důvěryhodná. 

Základní znaky podvodu zneužívajícího značku Airbnb

  •  Komunikace s majitelem nemovitosti probíhá přes e-maily mimo platformu Airbnb.
  •  Platby jsou vyžadovány mimo systém Airbnb – přitom je podmínkou, aby platby i komunikace byly uskutečňovány přes web této společnosti.
     

Kontakty na ESC ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz


Přihlásit