Test rostlinných tuků na pečení a smažení 2017

Publikováno v časopise 3/2017

Až budete zadělávat těsto na beránky a velikonoční mazance, možná bez rozmyslu sáhnete po máslu. Nebo se podřídíte obchodníkům a koupíte takový rostlinný tuk, který bude cenově nejvýhodnější. Je tu však ještě varianta, že jeho výběr přizpůsobíte výsledkům našeho testu. Po více než třech letech jsme se totiž podívali rostlinným tukům pod obal, abychom zjistili, jestli se výrobci z minulých výsledků poučili. Můžeme prozradit, že většinou ano. Pořád je však co zlepšovat.

Tuky na pečení a 100% tuky jsme porovnávali po skoro 3,5 letech. Tehdy skoro polovina výrobků doplatila na vysoký podíl škodlivých transmastných kyselin a odešla proto z našeho testu s nedostatečnou známkou. Jak se situace od té doby změnila? Používají výrobci jiné technologické metody, aby zajistili, že se transmastné kyseliny nebudou v jejich produktech vyskytovat? Můžeme nakupovat rostlinné tuky bez obav o své srdce a cévy?

Abychom získali odpovědi na tyto otázky, poslali jsme do laboratoře 12 rostlinných tuků na pečení a osm 100% rostlinných tuků, které jsou převážně určené na smažení. Hodnotili jsme jak kvalitu použitých tuků, tak jejich zdravotní nezávadnost. Neopomněli jsme ani senzorické posouzení. Zkoušky na obsah škodlivin - transmastných kyselin, MCPD esterů a glycidyl esterů - však přinesly zajímavé výsledky. Stále se najdou výrobky, které propadly, nebo takové, které bychom ve vašem jídelníčku spíše nedoporučili. Více informací se dočtete v našem testu rostlinných tuků na pečení a 100% tuků.
 


Rostlinné tuky na pečení (porovnat)

Stoprocentní rostlinné tuky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Stoprocentní rostlinné tuky (8 výrobků)
poslední aktualizace: 2.3.2017
Rostlinné tuky na pečení (12 výrobků)
poslední aktualizace: 2.3.2017


Přihlásit