Jak vybrat mycí prostředky do myčky

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 25.2.2019

Při výběru prostředku do myčky nádobí můžete volit mezi mycími a multifunkčními přípravky, které jsou k dostání v různých formách. Ty první pouze zajišťují odstraňování nečistot a pro správnou funkci myčky je spolu s nimi nutné doplňovat i leštidlo a regenerační sůl.

Multifunkční přípravky v sobě již leštidlo i sůl obsahují, a pokud není vaše domácnost napojena na zdroj s velmi tvrdou vodou (více jak 21 °dH), tak myčka žádné další pomocné prostředky nepotřebuje. Při použití velmi tvrdé vody výrobci multifunkčních tablet doporučují buď přidávat navíc sůl, nebo leštidlo. V tom případě je nutné řídit se instrukcemi na obalech.

Vedle „funkčnosti“ můžeme vybírat mezi variantami provedení mycího přípravku. Vedle běžných prášků a gelů se prodávají také prostředky naporcované na jednotlivé dávky; tedy buď v podobě klasických lisovaných tablet, nebo kapslí plněné sypkým práškem, případně gelem. Kapsle se - na rozdíl od řady tablet - před použitím nevybalují, protože se jejich obal působením vody sám rozpustí.

Zvážit můžete i nákup ekologických mycích prostředků. Hlavním přínosem je absence ekologicky problematických fosforečnanů. Ty se v klasických prostředcích smí používat, jejich množství je však legislativně omezeno. Velká část výrobců od nich již ale opustila, aniž by své výrobky „prodávala“ jako ekologické. Odkaz na šetrnou a udržitelnou produkci je nejjistější ověřit na obalu skrze přítomnost loga, které zaručuje splnění jasně stanovených standardů (například EU Ecolabel) a nespoléhat pouze na „zelený“ dojem z obalu.

Při nákupu si z obalu tablet neodnesete nijak zvlášť přesnou informaci o jejich složení. Na rozdíl od kosmetických přípravků nebo potravin se na nich totiž neuvádí všechny obsažené složky, ale jen ty nejdůležitější. Dočtete se tak o přibližném množství hlavních účinných složek a o případných problematických složkách.

Výrobci nemají povinnost uvádět konkrétní obsah aktivních látek, ale zařazují každou látku do příslušného rozpětí podílu. Základní množstevní „škatulky“ jsou: více jak 30 %, 15 až 30 %, 5 až 15 % a méně než 5 %. Nicméně výrobci mají povinnost poskytovat kompletní složení svých produktů, nejčastěji na webové adrese, kterou najdete na obalu. Nejčastějšími účinnými látkami jsou:

  • bělící činidla na bázi kyslíku – odstraňují bělitelné nečistoty, například skvrny od čaje nebo od červeného vína.
  • fosfonáty – slouží ke stabilizaci bělících látek, působí proti vzniku skvrn na umytém nádobí.
  • fosforečnany – upravují pH, podporují rozpouštění odolných, např. připálených nečistot a zabraňují jejich dalšímu usazování.
  • povrchově aktivní látky – skupina chemikálií, které se umožňují rozpouštění nečistot ve vodě, např. mastnoty.
  • enzymy – nejčastěji proteázy a amylázy – zajišťují rozklad bílkovin a škrobu, čímž usnadňují odstraňování skvrn této povahy, např. vaječného žloutku, nebo ovesné kaše. Jsou nejčastějším příčinou možných alergických reakcí na tablety.
  • polykarboxyláty – přispívají k úpravě pH, vytváří matrici pro ostatní účinné látky.
  • aromata – dodávají vůni.

Z dalších složek, které však na obalech již nenajdete, můžeme zmínit sůl. Ta jednak slouží k regeneraci iontoměničového filtru v myčce, také však spoluvytváří i hmotu tablety.

Některé tablety slibují mnohem více funkcí než jen obvyklé 3 v jednom. Řada výrobků slibuje i další zlepšováky, například ochranu stříbra, nerezu, neutralizaci pachů, mytí při nízkých teplotách či rychlé rozpuštění tablety. V nabídce jsou i speciální tablety deklarující i dezinfekční účinky.

Databáze testovaných výrobků

Tablety do myček nádobí (19 výrobků)
poslední aktualizace: 30.3.2023


Přihlásit