Ftaláty v holínkách, samolepkách či kopacím míči

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 2.3.2017   

Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerradet Taenk (FT) se tentokrát podívala na obsah škodlivých látek v předmětech z hobby marketů od lepicí pásky až po dětské nafukovací bazénky. Ftaláty a endokrinní disruptory se nacházely v necelé polovině testovaných předmětů, v několika případech ve velmi vysoké koncentraci.

Přísná pravidla ohledně použití ftalátů a jiných škodlivých látek platí pouze pro výrobky určené pro nejmenší děti, výrobci na to někdy hřeší. To byl případ nafukovacího míče značky Sam Partner z hobby marketu, který FT zakoupila pro test zjišťování obsahu nežádoucích ftalátů. Ačkoli se výrobce v přiloženém manuálu dušoval, že míč neobsahuje žádné škodlivé látky, FT v něm naměřila 47% obsah ftalátu DIBP. Ten přitom může mít endokrinně disruptivní účinky. Výrobce ovšem míč označil jako nevhodný pro děti do tří let, z pohledu legislativy je tak všechno v pořádku.

Ftaláty se našly i v dalších výrobcích, jako jsou například zahradní gumové holínky, hadice a kabely, protiskluzové předložky před vanu, potahy na autosedačky či samolepky s postavičkou Hello Kitty. Naopak dobře dopadl sortiment bazénů a příslušenství, jako jsou rukávky, dětské plavecké brýle či bazénové teploměry. Zde výrobci většinou počítali se zájmem rodičů o bezpečné produkty a své výrobky inzerovali jako prosté všech ftalátů. Celkově se nežádoucí látky našly ve 24 předmětech z 58 testovaných.

FT varuje, že ftaláty nejsou nebezpečné jen při styku s pokožkou nebo pokud je dítě olizuje. Tyto látky se také mohou z rozkládajícího se plastu uvolňovat do prachu, který je následně snadné vdechnout. FT se proto dlouhodobě zasazuje o zákaz používání škodlivých ftalátů nejen ve výrobcích určených pro nejmenší děti.

Nebezpečné mohou být i některé náhražky za ftaláty. Ukazuje to nedávný test francouzské spotřebitelské organizace UFC Que Choisir. Isoftalát DOIP, který v některých hračkách nahradil dříve používané změkčující ftaláty, může mít podobné nežádoucí účinky na hormonální systém nejmenších.
 

Přihlásit