Test vakuovaček potravin 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2017

Žijeme v době hojnosti, kdy se s nákupy a následným vyhazováním jídla nijak nežinýrujeme. Vždyť každý Čech nahází do popelnic ročně v průměru zhruba 69 kilogramů potravin. Jestli i vás často trápí otázka, kam s přebytky masa či jiných surovin, můžete je vakuovat. Do laboratoře jsme poslali 16 vakuovaček potravin dostupných na našem trhu, které to umějí. Nechali jsme posoudit, jak dobře plní svou funkci, zda se snadno obsluhují či kolik nadělají hluku. 

Jen si to zkuste. Shromážděte vedle sebe po 20 kilogramech pomerančů, jablek a brambor a navrch přidejte 90 stogramových tabulek čokolády. Teď si představte, že všechny ty hory jídla vezmete a odnesete do popelnice. Přesně to totiž udělá podle údajů České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj (Czech BCSD) každý rok průměrný Čech. Suma sumárum to za celou republiku činí asi 729 000 tun zbytečně vyhozeného jídla ročně. Náš „příspěvek“ je jen kapkou v evropském moři odpadků, které zaplaví až 90 miliónů tun potravin za rok…

K šetrnému nakládání s potravinami může přispět střízlivé nakupování, střídmé zásoby a upřednostňování čerstvých surovin. I když se ale člověk snaží, čas od času se v každé kuchyni nahromadí větší množství masa třeba ze zabijačky nebo nadúroda ovoce či zeleniny. Jedním ze způsobů, jak tyto suroviny zpracovat a bez znehodnocení uchovat pro pozdější konzumaci, je vakuování pomocí vakuovačky potravin.

Dáma v nejlepších letech

První vakuovačka potravin spatřila světlo světa v roce 1986 v USA, a je to tak ve srovnání s více než 130letou myčkou nádobí nebo ponorným mixérem, který oslavil šedesátku, mladice. Zpočátku bylo hlavním účelem vakuovaček prodloužení skladovatelnosti potravin. Během let výrobci začali rozšiřovat využití i na nepotravinové pole, třeba ochranu sezónního oblečení před moly nebo paměťových karet či náhradních baterií při plavbě lodí.

My jsme ale zůstali při zemi a vakuovačky potravin nikam odplout nenechali. Zato jsme 16 těchto produktů dostupných na našem trhu poslali do laboratoře a nechali prověřit, jak kvalitně svářejí a vakuují, zda a jak snadno se obsluhují, nebo jestli nejsou příliš hlučné.
 


Testované výrobky - vakuovačky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vakuovačky potravin (16 výrobků)
poslední aktualizace: 2.3.2017


Přihlásit