Google deaktivoval rozšíření AdNauseam, které mátlo „špehovací“ služby

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 24.2.2017   

Google k prvnímu dni letošního roku vyřadil z Chrome Store a deaktivoval rozšíření AdNauseam, které blokovalo reklamy a mátlo trackingové služby. Podle autorů rozšíření jde Google na ruku zadavatelům reklamy. Ten se ovšem brání, že rozšíření porušovalo jeho obchodní podmínky. Informuje o tom americky spotřebitelský server Consumerist.

Rozšíření AdNauseam je sofistikovaným druhem softwaru pro blokování reklamy. Oproti klasickým rozšířením nežádoucí reklamu nejen schovává, ale ještě navíc zadavateli reklamy posílá zprávy, že bylo kliknuto na veškeré zobrazené reklamy. Tím znemožňuje sledování uživatelových zájmů a plýtvá penězi zadavatelů reklamy.

Původní popisek AdNauseam, který uváděl, že rozšíření pomáhá v boji s malwarem neodpovídal skutečnosti, na výzvu Google již dříve vývojáři popis upravili na: „pomáhá v boji s obtěžující reklamou“. I tak bylo ovšem rozšíření z Chrome Store vyřazeno.

Společnosti Google se nelíbilo, že rozšíření sloužilo k více činnostem. Nejenže blokovalo reklamu, ale navíc klikalo na veškeré zobrazené reklamní bannery. Podle jejích zástupců by bylo vhodnější ho rozdělit do dvou na sobě nezávislých rozšíření.

Vývojář AdNauseam Mushon Zer-Aviv však s takovým vysvětlením nesouhlasí. Podle něj za vyřazení rozšíření z obchodu a jeho následnou deaktivaci může tlak zadavatelů reklamy, jimž rozšíření komplikuje práci a plýtvá peníze. Na stažení rozšíření z Chrome Store pak reagovali vydáním verze, která funguje i bez oficiálního posvěcení Googlem. Současný stav, kdy mohou zadavatelé reklamy a provozovatelé velkých stránek sledovat uživatelovo chování napříč různými zařízeními, pak Zer-Aviv považuje za nesnesitelný a chování velkých hráčů za zcela neetické.

Consumerist podotýká, že se jedná o první případ, kdy provozovatelé prohlížečů zasáhli do souboje mezi vývojáři softwaru pro blokování reklamy a jejími zadavateli. Ti se v minulosti snažili i o to, aby rozšíření pro blokování reklamy byla postavena mimo zákon, zatím však zůstalo jen u výhružek.
 

Přihlásit