Jak vybrat vakuovačku

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.2.2017

Nabídka přístrojů, které nabízejí vakuování potravin pro domácí účely, je na našem trhu poměrně pestrá. Na první pohled vypadají všechny podobně, pokud se ale do zkoumání jejich parametrů pustíte pečlivěji, zjistíte, že se mezi nimi najdou větší či menší rozdíly.

Před koupí vakuovačky, která někdy bývá v obchodech i na internetu označována také jako svářečka fólií, je dobré si ujasnit, jak často, kde a na co ji budete používat a kam ji umístíte. Jestliže bude mít ve vaší domácnosti pevné místo a nebude třeba s ní častěji manipulovat, příliš nezáleží na tom, kolik váží.

Lehká vs. těžká váha

Budete-li ji ale muset často přenášet nebo i převážet, hledět byste při výběru měli na hmotnost. Ideální přístroj ke snadnému přenosu či převozu by měl vážit do zhruba 1,5 kilogramu, některé ale váží třeba i trojnásobek.

Uvědomte si také, jak daleko bude mít vakuovačka ke zdroji elektrické energie. Jestli máte zásuvku daleko od místa, kde bude přístroj pracovat, dbejte na dostatečnou délku kabelu. Rozpětí se pohybuje od zhruba 80 centimetrů až do dvou metrů.

Odpočívej v pokoji

Jestli máte kuchyň s malými úložnými prostory, můžete se při výběru zaměřit také na to, jak je přístroj skladovatelný. Některé umožňují skladování i ve vodorovné poloze, které se může hodit.

Pokud víte, že budete potřebovat zavakuovávat větší objemy potravin do objemnějších sáčků nebo fólií, při výběru zohledněte maximální šířku sáčku nebo fólie (obvykle se pohybuje kolem 30 centimetrů).

Recyklace se hodí

Víte-li, že zavakuovávat budete potraviny nebo jiné předměty pouze na kratší dobu, hodit by se vám mohly opakovaně použitelné sáčky, které jsou dodávány s některými přístroji. K téměř všem dostanete alespoň několik sáčků, většinou 5 až dvacet kusů, ne vždy jsou ale recyklovatelné.

Pokud máte doma rádi klid, vybírat byste mohli i podle síly hluku, který vakuovačka při provozu vydává. V našem testu byly rozdíly veliké, od ani ne 65 dBA až po více než 80.

Dalším důležitým kritériem pro výběr přístroje by měla být také snadnost jeho čistění. Jestliže nejste příznivcem ručního mytí, vybírejte model, který je omyvatelný v myčce.

Databáze testovaných výrobků

Vakuovačky potravin (16 výrobků)
poslední aktualizace: 2.3.2017


Přihlásit