Test letních pneumatik 2017

Sdílejte

Publikováno v časopise 3/2017

Letošní zima byla neobyčejně tuhá a brázdit české vozovky bez zimního obutí mohl jen hazardér. S nástupem jara nastává doba přezouvání na letní pneumatiky, a mnozí motoristé tak musejí přemýšlet o koupi nové sady pneumatik. Náš test letních pneumatik se zaměřil na dva populární rozměry pneumatik 195/65 R15 a 215/65 R16. Nejčastěji udělenými známkami byly dobrá a uspokojivá. Narazili jsme však i na letní pneumatiky známé značky, které si kvůli mizerným výkonům na mokru odnesly nejnižší možné hodnocení.

Zodpovědní řidiči a řidičky vědí, že pneumatika není jen pouhým kusem gumy na ráfku. Jde o jedinou styčnou plochu mezi automobilem a vozovkou, klíčový faktor ovlivňující jízdní vlastnosti a potažmo i bezpečnost vozu. Ochranné prvky moderních aut se neustále zlepšují, v případě používání nekvalitních pneumatik ovšem nemusejí být příliš platné. Výběr letních pneumatik pro čtyřkolé miláčky by se zkrátka neměl brát na lehkou váhu.

Po zveřejnění testů pneumatik se často setkáváme s dotazy, jak je možné, že celkové výsledky některých modelů neodpovídají váženému průměru jednotlivých zkoušek. Je to způsobeno nastavením systému takzvaných limitů. Pokud zkouška funguje jako limitující, znamená to, že v případě špatného výsledku je sníženo celkové hodnocení pneumatik, nehledě na výsledky ostatních zkoušek. Platí přitom, že limit aplikujeme u těch zkoušek, které testují některou z kritických vlastností produktu. V případě pneumatik jsou limitující všechny skupiny zkoušek s výjimkou hlučnosti. Tato přísnost je na místě, selhání pneumatiky by mohlo mít fatální následky.

Ti, kteří naše testy pneumatik sledují dlouhodobě, vědí, že pravidelně obměňujeme rozměry testovaných pneu. Třeba loni jsme se zaměřili na 17" nízkoprofilové pneumatiky určené pro výkonné vozy a 15" pneumatiky pro auta spadající do nižší střední třídy. Letos jsme se v testu letních pneumatik zaměřili na dva atraktivní rozměry pneumatik. Rozměr 195/65 R15 patří k nejvyhledávanějším. A není divu, obout je může široká škála vozů včetně bestsellerů, jako jsou Škoda Octavia, Renault Mégane či Volkswagen Golf. Majitelé SUV by měli zbystřit u výsledků pneumatik o rozměru 215/65 R16


195/65 R15 (porovnat)

215/65 R16 (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Letní pneumatiky 2017 (29 výrobků)
poslední aktualizace: 21.2.2017


Přihlásit