Hackeři napadli hotel, za odemčení pokojů vyžadovali výkupné

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 16.2.2017   

Hackerům se podařil další husarský kousek. V hotelu Romantik Seehotel Jaegerwirt v rakouských Alpách ovládli systém pro otevírání dveří čipovou kartou, hosty do jejich pokojů vpustili až po zaplacení výkupného. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Událost, již Consumerist popisuje, se stala v posledním lednovém týdnu letošního roku. Hackerům se podařilo prolomit ochranu u čteček karet, které sloužily pro vstup do pokojů alpského hotelu. Hosté se tak sice mohli dostat z pokoje ven, nikoli však už dovnitř. Útočníkům se také podařilo vyřadit z provozu rezervační systém hotelu. Manažer zařízení se pod tlakem okolností rozhodl raději splnit podmínky útočníků a zaplatit výkupné ve výši 2 bitcoinů, tedy více než padesáti tisíc českých korun.

Jednalo se o útok takzvaným ransomwarem, tedy škodlivým softwarem, které zablokuje přístup k důležitým funkcím do chvíle, než je zaplaceno výkupné. Obětí podobného útoku se nedávno stal platební systém městské hromadné dopravy v San Franciscu. Consumerist podotýká, že takto mohou hackeři napadnout jakýkoliv chytrý spotřebič či prvek chytré domácnosti.

Vrací se tak otázka nízkého zabezpečení chytrých technologií. Consumerist se také ptá, zda je opravdu nutné mít veškeré systémy a spotřebiče připojené k internetu. Manažer napadeného hotelu se například po této zkušenosti rozhodl vyměnit vstup na karty za klasické bezpečnostní zámky s klíčem.

Consumerist v případě napadení ransomwarem nedoporučuje platit výkupné. Místo toho radí obnovit data ze starší zálohy. Vybrané výkupné či spíše výpalné bývá použito k financování další trestné činnosti či k vývoji dalších a ještě sofistikovanějších nástrojů pro hackerské útoky.
 

Přihlásit