Podvodníci lákají uživatele Amazonu na premiérové filmy v HD kvalitě

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.2.2017   

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) varuje spotřebitele před nepoctivci, kteří v aplikaci Amazon Underground nabízejí filmové novinky. Místo nich však zájemce o filmy z kin v prémiové kvalitě přesměrovávají na podezřelé stránky, které se z nich snaží vymámit platbu a osobní údaje.

Aplikace Amazon Undergroud slouží ke stahování her a programů zdarma a bez mikrotransakcí. Ačkoli se jedná o oficiální aplikaci, jíž provozuje prodejní portál Amazon, není ji možné stáhnout z oficiálních „obchodů“ pro aplikace, jako jsou Google Play či Apple App Store. Uživatel, který využívá tuto aplikaci, tak musí mít v telefonu povoleno stahování neověřených aplikací. To představuje jisté bezpečnostní riziko.

Na aplikaci Amazon Underground se ovšem kromě legitimních vývojářů či poskytovatelů obsahu vyskytují i nepoctivci. SW se zaměřila na ty, kteří nabízejí filmové novinky ke zhlédnutí v HD kvalitě. V rámci „obchodu“ Amazon Underground jich nejvíce nabízel uživatel pod jménem Movie Do'A Mamah. V jeho nabídce byly například aktuální filmové hity jako Fantastická zvířata a kde je najít, Pasažéři či na Oscara nominovaná Jackie.

Výzkumníci SW ozkoušeli, jak je to s Fantastickými zvířaty. Po stažení aplikace, ve které měl být film údajně k přehrání, se však uživatelé dostali jen k jednomu obrázku z filmu, tlačítko „play“ totiž nefungovalo. Pro údajné zprovoznění služby přehrávání byl uživatel přesměrován na stránky geeker.com či peltmedia.com. Tyto stránky po něm vyžadovaly vyplnění osobních údajů a číslo platební karty. Zneužití těchto údajů je velmi snadné a navíc pravděpodobné.

Po zaplacení měsíčního členství na stránkách nepoctivců v hodnotě 28 euro výzkumníci získali pouze prémiový přístup ke stránce s mnoha jednoduchými a nepříliš zábavnými hrami. Žádný film si ovšem přehrát nemohli.

Amazon sice podobné nabídky pravidelně promazává, jak však uvádí SW, za každou smazanou se s trochou nadsázky objeví dvě nové. Minulý týden tak nepoctivci uživatele například již nelákali na zmiňovaný film ze světa Harryho Pottera, ale na drama Moonlight s osmi Oscarovými nominacemi či korejský horor Rings.

Když zástupci SW kontaktovali Amazon, dostalo se jim pouze neurčité odpovědi, že se pracovníci situací zabývají. Dva ze šesti obchodníků, jež SW nahlásila, nabízeli nefunkční filmové aplikace i nadále.

SW se nepoctivými obchodníky na Amazonu a podobných prodejních portálech zabývá již delší dobu. Nedávno například zkoušela nakupovat u podezřelých prodejců, kteří nabízejí luxusní zboží za třetinové ceny, ovšem pouze v případě, že obchod bude uzavřen mimo Amazon. Redaktoři se nepřekvapivě neshledali ani se zbožím, ani se svými penězi, v případě obchodu jiným způsobem než přes e-shop je Amazon odškodnit odmítl. Nepoctivé prodejce pak sice obchodní portál maže, stále však vznikají nové podvodné účty.
 

Přihlásit